BM'den Suriye'de insani ateşkes kararı

BM Güvenlik Konseyi, Suriye'de 30 gün süre ile ateşkes öngören kararı kabul etti. Karara göre, 26 Şubat tarihi itibari ile Suriye'nin Doğu Guta bölgesine insani yardım gidecek.

Son Dakika 25.02.2018, 08:23
103
BM'den Suriye'de insani ateşkes kararı

BMGK'da alınan ateşkes kararının Türkiye'nin Suriye'deki faaliyetlerini etkileyemeyeceğini vurgulayan Türk yetkililer "Çatışan taraf değiliz, operasyon teröre karşı" açıklamasında bulundu.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi  (BMGK), Suriye'de bir ay "insani ateşkes" kararı aldı. 

İsveç ve BMGK şubat ayı dönem başkanı Kuveyt tarafından hazırlanan  karar tasarısı Konseyde oylamaya sunuldu.

BM Güvenlik Konseyinde oy birliğiyle kabul edilen tasarı ile Suriye'ye  insani yardım ulaştırılabilmesi ve özellikle rejimin kuşatması altında bulunan  Doğu Guta'daki durumu ağır hasta ve yaralıların tahliyesi için en az bir ay  insani ateşkes kararı alındı.

Kararda, Suriye genelinde insani yardımların ''güvenli, engelsiz ve  sürdürülebilir'' bir şekilde ulaştırılabilmesi ve ''durumu ağır hasta ve  yaralıların'' tahliye edilebilmesi için tüm taraflardan ''gecikmeden''  çatışmaları en az 30 gün durdurmaları talep edildi.

Kararda ayrıca özellikle rejimin kuşatması altında olan insani durumun  ''alarm verdiği'' Doğu Guta da dahil Yarmuk, Fua ve Kefraya'daki kuşatmaların  kaldırılması talebinde bulunuldu.

Karara göre, Suriye'de DEAŞ, el-Kaide, Nusra Cephesi ve BMGK  tarafından belirlenen diğer terörist gruplar ile bunlarla bağlantılı birey ve  gruplara yönelik askeri operasyonlara devam edilecek.

"Çok geciktik"

ABD'nin BM Daimi Temsilcisi Nikki Haley, oylama sonrası yaptığı  konuşmada, ateşkesin ''tüm ülke genelinde derhal' uygulanmaya başlaması çağrısı  yaptı.

Suriye rejiminin ve destekçilerin Doğu Guta'daki bombardımanı  durdurması ve insani yardım girişine bir an önce izin vermesinin son derece  önemli olduğuna dikkati çeken Haley, ''Bu krize müdahale etmekte çok geciktik.''  dedi.

Kararın kabul edilmesinin gecikmesinden Rusya'yı sorumlu tutan Haley,  ''Bu kararı kabul etmek için geçen 3 günde kaç anne bombardımanda çocuklarını  kaybetti, çocukların cesetlerini tutan kaç baba daha görmek zorunda kaldık.''  ifadelerini kullandı.

Kararın kabul edilmesi için günler süren görüşmeler sonrasında  ''sadece birkaç kelime ve virgülün yerinin değiştiğine'' ve bu sürede onlarca  kişinin hayatının kurtarılabileceğine işaret eden Haley, '' Suriyeliler,  Moskova'dan talimat beklerken ölmemeli.'' diye konuştu.

Rusya'nın BM Daimi Temsilcisi Vassily Nebenzia ise ateşkesin  ''derhal'' yürürlüğe girmesinin talep edildiğini ancak bunun ''uygulanabilir'' ve  ''mümkün olmadığını'' düşündükleri için karar üzerinde uzlaşının uzun sürdüğünü  söyledi.

Nebenzia, BMGK'de kabul edilen kararın ''subjektif yorumlanmasına''  ise müsaade etmeyeceklerini vurguladı.

AFRİN'DEKİ HAREKATI ETKİLEMEYECEK

BMGK'da alınan ateşkes kararının Afrin'deki operasyonları etkileyemeyeceğini vurgulayan Türk yetkililer "Çatışan taraf değiliz, operasyon teröre karşı" açıklamasında bulundu.

BM GENEL SEKRETERİ GUTERRES: DERHAL UYGULANMALI

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK), Suriye'de aldığı bir aylık insani ateşkes kararının detayları açıklandı. Kararda, ülke çapındaki 30 yıllık bir ateşkesin yanı sıra, haftalık yardım konvoyları, tıbbi tahliyeler ve kuşatmaların derhal kaldırılması, özellikle Doğu Guta  talep edildi. Kararda, DEAŞ, El-Kaide ve Al Nusra Cephesi aleyhindeki askeri operasyonlar için geçerli olmadığı resmiyet kazandı. 

Taslağı hazırlayan iki ülkeden biri olan Kuveyt Büyükelçisi Olof Skoog, oy kullanmadan önce kararın aciliyetine ve insani açıdan önemine dikkat çekti.

Güvenlik Konseyi Başkanı Kuveyt'ten Büyükelçi Mansour Al-Otaibi, kararın uzun süren ve zorlu görüşmelerden sonra oybirliği ile benimsenmesinin mutluluk verici olduğunu söyledi.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, kararın kabulünü memnuniyetle karşıladıklarını ve çözümün derhal uygulanması beklentisini vurgulayarak, özellikle insani yardım ve hizmetlerin acil, emniyetli, engellenmeden ve sürekli olarak verilmesini sağlanmasının önemli olduğunu belirtti.

Guterres, tüm tarafların uluslararası insani ve insan hakları hukukundaki mutlak yükümlülüğü bulunduğunu vurgulayarak sivillerin korunması gerektiğini hatırlattı.

Guterres, “Aynı şekilde, terörle mücadele çabaları bu yükümlülükleri geçersiz kılmaz” ifadelerine yer verdi.

 

Kaynak: AA
Yorumlar (0)