'Benim Başbakan olarak son konuşmam' dedi ve tarih verdi!

TİM'de yeni başkan bugünkü genel kurulda belli oluyor. Başkanlık için İsmail Gülle, Oğuz Satıcı ve Tahsin Öztiryaki yarışıyor...

Son Dakika 30.06.2018, 12:54
85
'Benim Başbakan olarak son konuşmam' dedi ve tarih verdi!

Toplantıya Başbakan Binali Yıldırım, Maliye Bakanı Naci Ağbal, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü ve Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak katıldı.

TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi kuruldaki veda konuşmasında; “Önemli olan kişilerin kazanması değil, ihracatın ve ihracatçının kazanmasıdır” dedi.

İhracat ve eğitimle ilgili konulara değinen Binali Yıldırım, yeni başkanını seçecek TİM seçimleriyle ilgili "siz dükkanı devrediyorsunuz biz dükkanı kapattık" dedi.

Başbakan Binali Yıldırım'ın açıklamalarından satırbaşları:

- Mutlak üstünlüğümüz yok ama mukayeseli üstünlüğümüz var, Türkiye'nin geleceği gençleridir.

- Türkiye'nin potansiyeli bu değil. Geldiğimiz noktayı küçümsemek istemiyorum ama Türkiye'nin doğal kaynakları, insan kaynakları, elindeki imkanlar, jeopolitik konumu dikkate alındığında, olmamız gereken yer bu değil.

- Havacılıkta büyük bir mesafe aldık. Serbestleşme ile bu mesafeyi aldık. Türkiye havacılıkta bir marka oldu.

- Dünyanın merkezinde olmak dünyaya ne kadar açılabildiğinize bağlıdır.

- Biz bir bütünüz, birlikte Türkiye'yiz. Biz 1 birim yatırım yapıyoruz, siz 9 birim yapıyorsunuz. Özel sektörün yatırımı devletin 9 katına çıktı. 2003'te bu 4 katıydı.

- Devlet ayrı, özel sektör ayrı diye bir şey yoktur. Bunlar bir bütündür. Kalkınmanın kaldıracı özel sektördür. Bizim yapmamız gereken sizin yolunuzu açmak ve denetlemektir.

- Biz alt yapı kalkınma, açığını kapattık.

- Yeni hükümet önümüzdeki hafta açıklanmış olur.

- Biz bu sistemi memleketin geleceği için değiştirdik. 15 Temmuz'u ve ondan önceki olayları hatırlayın. Darbeler, müdahaleler, demokrasinin kesintiye uğraması daha az büyümemize sebep oldu. Bunları dikkate alarak bu sistem değişikliğini yaptık.

- Bu benim belki de Başbakan olarak umuma açık son konuşmam.

Kaynak:Milliyet

Yorumlar (0)