Başbakan'dan Kandil operasyonu açıklaması

Başbakan Yıldırım Kandil Harekatıyla ilgili konuştu. Yıldırım, "Teröristler sıkışınca İran tarafına, sonra Irak tarafına geçiyorlar" dedi.

Son Dakika 21.06.2018, 11:30
47
Başbakan'dan Kandil operasyonu açıklaması

24 Haziran seçimleri öncesi A Haber ve ATV ortak yayınında gündme dair soruları yanıtlayan Başbakan Binali Yıldırım, ekonomideki manipülasyonlara ilişkin "Vatandaşlarımız şunu bilsin, Türkiye ekonomisi çok sağlam temellere dayanıyor, bankacılık sisteminin temelleri sağlam." dedi.

Başbakan Binali Yıldırım'ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle;


 
24 HAZİRAN SEÇİMLERİ
 
İzmir seçmeninin bir kısmı, yerel yönetim nedeniyle ideolojik duruş sergiliyor. AK Parti İzmir'de her seçimde oylarını artırdı, durumu çok iyi görüyorum.
 
EKONOMİDEKİ MANİPÜLASYONLAR
 
Her şeyi seçime bağlamak birçok konuda zaman kaybına neden oluyor. Piyasada bir durgunluk var. Vatandaşlar 24 Haziran gelsin de işimize gücümüze bakalım diyor. Dış küresel yatırımcılar da aynı şekilde. Türkiye ekonomisi üzerinde değerlendirme yapanların aşırı gayre içine girdiklerini görüyoruz. Değerlendirme kuruluşları çıktılar seçim öncesi değerlendirme yaptılar. Sanki seçime onlar giriyor. Bunlar normal şeyler değil. Değerlendirme kuruluşlarının aşırı gayreti manidar.
 
Darbe girişimi, vesayetle vs. Türkiye'yi alaşağı edemediler getiremediler son olarak ekonomi üzerinden gidelim dediler. Biz ekonomimizi sağlam temeller üzerine kurdur. Vatandaşlarımız şunu bilsin, Türkiye ekonomisi çok sağlam temellere dayanıyor, bankacılık sisteminin temelleri sağlam... Seçim sonrası için tedbirlerimiz aldık.
 
24 HAZİRAN SONRASI EKONOMİ
 
Orta ve uzun vadeli yapısal reformlar yapacağız. Önümüzdeki dönemde beş hedef sektör üzerinde büyümeyi sağlamak istiyoruz. Bu beş sektörün biri makina imalat sanayi, ikincisi otomotiv, üçüncüsü kimya-ilaç, dördüncüsü elektronik, beşincisi gıda.
 
Spekülasyondan öte bir şey değil, göreceksiniz birkaç gün sonra böyle bir meseleyi konuşmayacağız.
 
MUHALEFETE "YÖNETİM" YANITI
 
94 yıllık yönetim alışkanlığını değiştiriyoruz. Muhalefet eskiye döneceğiz diyor, dönemezsiniz.
 
KUZEY IRAK'TAKİ OPERASYONLAR
 
Kuzey Irak'ta 11 geçici üs bölgemiz var. 400  kilometrekarelik alanda temizlik harekatı yapıldı, askerlerimiz faaliyetlerini  sürdürüyor.
 
KANDİL'E HAREKAT
 
Teröristler sıkışınca İran tarafına, sonra Irak tarafına geçiyorlar. Afrin harekatının benzerine çok önceden başladık. 40 kilometrelik alanı temizledik. Kandil, Mahmur, Sincar PKK'nın yuvalandığı yerler. Bütün silah ve lojistik destek buradan yapılıyor. İran'ın ayrıştığı bir durum yok, PKK onların da beleası. Hava harekatında örgütün önemli kadroları öldürüldü.
 
"AYAĞINIZI DENK ALIN!"
 
(Kandil'e operasyon) Bu işin şakası yok. Zeytin Dalı ile Afrin'de yaptık, Fırat Kalkanı ile Cerablus-Azez arasında bunu yaptık, burada da yaparız. Ayağınızı denk alın.
 
FETÖ ELEBAŞININ İADESİ VE TÜRKİYE ABD İLİŞKİSİ
 
ABD'nin FETÖ elebaşının iadesinde isteksizlik canımızı sıkıyor. ABD, FETÖ konusunda kuşkulu bulutlarını dağıtmak durumunda. DEAŞ'a karşı PYD/YPG'nin ortaklığı ilişkiyi gerdi. ABD Türkiye'nin kaygılarını dikkate alsa problem kalmaz. ABD'nin aymaz davranması nasıl izah edilebilir?
 
"ABD ALGISI KAMUOYUNCA DİBE VURMUŞ VAZİYETTE"
 
Amerika algısı kamuoyunda dibe vurmuş vaziyette, yani yüzde 20'den az. Yapılan saha araştırmalarında vatandaşlarımızın yüzde 20'sinden daha azı Amerika'ya güveniyor. Bu çok vahim bir durum. İlişkiler açısından bunu düzeltecek olan biz değiliz, Amerika.
 
YENİ HAVALİMANI AÇIKLAMASI
 
Çok büyük emeğimiz var, çok büyük bir hayalin gerçeğe dönüşmesi gibi bizi mutlu eden başka bir şey yok. 200 milyon yolcuya kadar çıkabilecek bir kapasiteye sahip olacak.

Vatan

Yorumlar (0)