Bakan müjdeyi verdi: "2018'de hepsi bedava!"

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, "Ne yapıp yapıp, öyle ya da böyle buzağı ölümlerini azaltacağız. 2018 Ocak ayından itibaren bütün aşılar bedava yapılacak." dedi.

Son Dakika 21.12.2017, 13:20
397
Bakan müjdeyi verdi: "2018'de hepsi bedava!"

Bakan Fakıbaba, Kırıkkale Üniversitesinde düzenlenen Buzağı Kayıpları  Sempozyumu'nun açılışında yaptığı konuşmada, sempozyumu çok önemsediğini  belirterek, sonuçlarından da azami şekilde yararlanmayı planladığını söyledi.
Sürekli projeler üzerinde çalıştıklarını vurgulayan Fakıbaba, sadece  kendisinin değil, Cumhurbaşkanı ve Başbakanın da 2018 yılını tarım yılı, buzağı  ölüm oranını düşürme yılı, mera yılı ilan ettiğini belirtti.
 
Fakıbaba, bundan sonra sahada bakanlığın 26 saha koordinatörü  olacağına dikkati çekerek, "Sağlık Bakanlığında olduğu gibi. Bize bilgi akışı çok  daha hızlı gelecek. Biz hep buralarda olacağız. Belki hiç davet etmeden  Kırıkkale'de olacağım. 26 tane kalkınma ajansının olduğu yerde koordinatörlerimiz  olacak, beraber olacağız, beraber üreteceğiz, beraber proje yapacağız.  İşbirliğimiz olacak." diye konuştu.
 
"Buzağılar bize ait. Ben o yavruların evelallah bakanıyım"
 
Buzağı ölüm oranlarının düşürülmesini çok önemsediğinin altını çizen  Bakan Fakıbaba, şu değerlendirmede bulundu:
 
"Başkanım bahsetti, 500 bin buzağı. 500 bin buzağının 250-300 binini  kurtarsak, daha hiçbir şey yapmasak bile, üç sene içerisinde zaten 1 milyon  hayvan açığımız var, onu kapatmış oluruz. 5 milyon 500 bin anacımız var, biz  bunlardan elde edeceğimiz buzağıların ölümlerini azaltacağız. Üniversitelerle ele  ele vereceğiz. Veteriner, teknisyen arkadaşlarımızla başaracağız. İnşallah buzağı  ölüm oranlarını düşüreceğiz. Kararlı olmak önemlidir. Bir şey yapıyorsanız  kararlı olacaksınız. Ne yapıp yapıp, öyle ya da böyle buzağı ölümlerini  azaltacağız. 2018 Ocak ayından itibaren bütün aşılar bedava yapılacak. Aşı yapan  veteriner arkadaşların emeklerinin arkasındayım. Buzağılar bize ait. Ben o  yavruların evelallah bakanıyım. O yavrulara bakmasam neye bakacağım. Onlar bizim  kontrolümüzde, veteriner hekimlerin kontrolünde olacak, o çiftçi aileler bizim  ailelerimiz. O ailelere koruyucu toplum hekimliği getirilecek. Önce  bakanlığımızda çalışan veteriner hekim arkadaşları çalıştıracağız. Yetmezse,  üniversitelerden mutlaka hizmet alacağız. Buna hazırlıklı olun."


 
Et fiyatları
 
Et fiyatları ve bu konuda yaptıkları çalışmalara değinen Fakıbaba,  üreticinin ve sanayicinin yanı sıra 80 milyon tüketicinin de önemli olduğunu  belirterek, şöyle devam etti:
 
"İlk et fiyatlarını konuştuğumuzda ESK 23,8 liradan kesim yapıyordu,  '25 liraya çıkarıyorum' dedim. 1 Ocak'tan itibaren 25,5 liraya çıkaracağımı  Mecliste ilk defa ilan ettim. 14,5 lira yarım kilo kıyma, 15,5 lira yarım kilo  kuşbaşı. Bacılarımız, öğrenci arkadaşlarımız 'Allah razı olsun' dedi. Bizim  hiçbir zaman üretici arkadaşlarımıza rakip olmamız mümkün değil. Onları takip  ediyoruz. Bakıyoruz, onlar zor durumda olduklarında derhal onların yanında  olacağız. 1 Ocak'tan itibaren kıymayı 14,5 değil de 15,5 dan yaparız. Kuşbaşıyı  15,5 lira değil 16 lira yaparız. Bizim görevimiz regülasyon. Amacımız et satmak  değil. Biz zaten kilosunu 30-32 lira yaptığımızda normalde 34-36 liraya et  satıldığında regülasyon görevini yapıyoruz, yavaş yavaş o aradaki makası kapatmış  oluyoruz. Herkes istediği yerden et alıyor. Dar gelirli kardeşlerim, öğrenciler,  ev hanımı kardeşlerim, öğrenci kardeşlerim etle buluşmuş oluyor. "
 
Bakan Eşref Fakıbaba, morallerin çok iyi olması gerektiğini  belirterek, "Türkiye iyiye gidiyor. Ne olursa olsun. Siz bakmayın, başkaları  'falan filan oldu' diye konuşuyorlar. Gerçekten sadece Türkiye'nin değil,  Müslüman aleminin başında olması gereken bir lider var. Allah'ın izniyle çok  büyük mesafeler kat ettik, etmeye devam edeceğiz. Morallerimiz, tarımda da  sanayide de ulaşımda da iyi. Yarından umutlu olmamız lazım. Yarından umutlu olun  genç arkadaşlar. Gerçekten müthiş bir Türkiye geliyor." ifadelerini kullandı.
 
İki gün sürecek sempozyumun açılış törenine, Kırıkkale Valisi Mehmet  İlker Haktankaçmaz, TBMM Tarım Orman ve Köyişleri Komisyonu Başkanı ve AK Parti  Konya Milletvekili Mehmet Babaoğlu, AK Parti Kırıkkale Milletvekilleri Ramazan  Can, Abdullah Öztürk, Mehmet Demir, Belediye Başkanı Mehmet Saygılı, Kırıkkale  Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ekrem Yıldız, Türkiye Damızlık Sığır  Yetiştiricileri Merkez Birliği Başkanı Kamil Özcan ile çeşitli üniversitelerden  öğretim üyeleri katıldı.

Yorumlar (0)