ABD: Görüntüler tek kelimeyle korkunç

Myanmar'a giden ABD Dışişleri Bakanı Tillerson, güvenlik güçlerinin Arakanlı Müslümanlara uyguladığı zulümle ilgili "güvenilir raporlardan" duydukları endişeyi dile getirdi.

Son Dakika 15.11.2017, 14:34
57
ABD: Görüntüler tek kelimeyle korkunç

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, Myanmar  güvenlik güçlerinin Arakanlı Müslümanlara karşı uyguladığı zulümle ilgili  "güvenilir raporlardan" derin endişe duyduklarını belirterek bölgedeki insani  kriz için bağımsız bir soruşturma yürütülmesi çağrısında bulundu.


Tillerson, bir günlük resmi ziyarette bulunduğu Myanmar'ın başkenti  Nepido'da, Myanmar Dışişleri Bakanı ve Devlet Başkanlığından Sorumlu Devlet  Bakanı Aung San Suu Çii ile görüştü.

ABD Dışişleri Bakanı, düzenlenen ortak basın toplantısında Arakan'da yaşananlara ilişkin "Görüntüler tek kelimeyle korkunç." ifadesini kullandı.

Myanmar güvenlik güçlerinin Arakanlı Müslümanlara karşı uyguladığı zulümle ilgili güvenilir raporlardan derin endişe duyduklarını vurgulayan  Tillerson, 600 binden fazla Arakanlı Müslümanın Bangladeş'e göç etmesine neden  olan insanlık krizine dair bağımsız bir soruşturma yürütülmesi gerektiğini söyledi.

Tillerson, Myanmar'a "geniş çaplı ekonomik yaptırım" uygulamanın doğru  olmayacağını ifade ederek "Belirli kişilerin kabul edilemez olarak nitelediğimiz  eylemlerden sorumlu olduğunu gösteren güvenilir bilgiye sahipsek bu kişilere  yaptırım uygulamak daha uygun olur." değerlendirmesinde bulundu.

Arakanlı Müslümanların uğradığı zulme tepki göstermediği için  uluslararası toplumun eleştirilerine hedef olan Suu Çii, basın toplantısında  Arakan'daki krize dair bakanlığının  birkaç açıklama yayımladığını hatırlattı.

Suu Çii, "Ben sessiz kalmadım. Yeterince ilgi çekici şeyler  söylemediğimi kastediyor olmalılar." dedi.

Tillerson, daha sonra Arakan'daki ordu operasyonlarının başında  bulunan General Min Aung Hlaing ile de görüştü.

Arakanlı Müslümanlara etnik temizlik

Myanmar ordusunun, silahlı militanlarla mücadeleyi öne sürerek  Arakan'da sivillere düzenlediği saldırılarda, 25 Ağustos'tan bu yana binlerce  Müslüman hayatını kaybetti. Myanmar yönetiminin bölgeye giriş çıkışlara izin  vermemesi nedeniyle ölen sivil sayısı tam olarak tespit edilemiyor.

Etnik temizliğe dönüşen saldırılarda 300'e yakın köy, ordu ve fanatik  Budistler tarafından yok edilirken 600 binden fazla Arakanlı Müslüman dağlık  bölgeler, nehir ya da deniz üzerinden Bangladeş'e kaçtı. On binlercesi de  Bangladeş'e kaçmanın yolunu arıyor.

Arakan'da 1970'lerde yaklaşık iki milyon Müslümanın yaşadığı tahmin  edilirken sistematik saldırılardan kaçış nedeniyle bu rakam 350 binin altına  geriledi.

Kaynak: AA
Yorumlar (0)