ABD açıkladı! Flaş gelişme.. Türkiye'ye gönderecekler

ABD ile Türkiye arasında askeri işbirliği hararetli biçimde sorgulandığı sırada, Washington’un Türkiye’deki NATO askeri üstlerine konuşlandırılacak yeni nesil “B61-12” atom bombası denemelerini tamamladığı bildirildi.

Son Dakika 02.07.2018, 12:50
152
ABD açıkladı! Flaş gelişme.. Türkiye'ye gönderecekler

ABD’nin nükleer silahlar alanında yenileme çalışmalarını yakından izleyen Rusya ise “Maalesef Amerika toplu imha silahlarına ağırlık vermeye devam ediyor. Atom bombaları modern taşıyıcı B-2 Spirit ile F-35 uçaklarına uyarlanıyor” yorumunu yaptı.

Rus askeri uzmanlar, aralarında Türkiye, Almanya, İtalya, Belçika ve Hollanda’daki üslere yerleştirilecek yeni nesil “B61-12” güdümlü atom bombalarının ABD tarafından başarıyla denendiğini açıkladı. Rusya’nın resmi RİA haber ajansına bu deneylerin ne anlama geldiğini anlatan nükleer silah uzmanı Aleksander Jilin, “Yenilenmiş B1-12 taktik atom bombası 9 Haziran tarihinde ABD tarafından Nevada çölünde denendi. Bombanın atılmasında radara görünmez B-2 Spirit uçağı kullanıldı. Bir ileriki aşamada aynı bombalar F-35 savaş uçaklarına da adapte edilecek. Amerika bölgece bombaları toplu imha silahlarına yatırım yapmaya devam ediyor. 2020 yılında yeni bombalar Türkiye, Almanya ve İtalya’daki NATO üslerinde yerini alacak. Farklı modern taşıyıcılar üzerinde çalışma yapılması bu askeri programın çok uzun vadeli olduğunu gösteriyor. 2046 yılına kadar ABD dışındaki üstlerde bulundurulan atom bombaları modernizasyonu 25 milyar dolara mal olacak” dedi.
ABD’nin şu anda Türkiye’deki üç askeri üste 50 civarında B61 taktik nükleer başlık bulundurduğu farklı kaynaklardan ileri sürülüyor

Kaynak:Hürriyet

Yorumlar (0)