AB'yi karıştıran tartışma...

Avrupa'da döner üretiminde kullanılan katkı maddesi fosfatın yasaklanması talebine Türk dönerciler tepki gösterdi. Konuyla ilgili anlaşmazlığın 11-14 Aralık'ta Strazburg'da yapılacak AP Genel Kurulu'nda belli olacak.

Son Dakika 30.11.2017, 23:31
125
AB'yi karıştıran tartışma...

Avrupa Parlamentosu (AP) Gıda Komitesinin dondurulmuş  dönerde katkı maddesi olarak kullanılan fosfatın yasaklamak istemesine Türk  dönercilerden tepki geldi. 

Almanya'nın başkenti Berlin'de döner üreten bir şirketin sahibi Remzi  Kaplan, dondurulmuş dönerde katkı maddesi olarak kullanılan fosfatın yasaklaması  girişimine ilişkin, "Bu dönere yönelik bir kasıttır." dedi.

Kaplan, AA muhabirine yaptığı açıklamada,  dönerde kullanılan fosfat  maddesiyle ilgili  konunun yeni olmadığını, iki yıl önce iki milletvekilinin  AP'ye önerge verdiğini hatırlatarak, şimdi konunun yeniden gündeme getirildiğini  belirtti.

Döner üretiminde fosfatın kendileri için çok önemli olmadığını  vurgulayan Kaplan, "Fosfat olmadan da döner yapabiliriz. Sadece gündem  yaratılıyor." ifadelerini kullandı.

Avrupa'da dönerle ilgili her 6 ay ya da 1 yılda yeni bir gündem  yaratılmaya çalışıldığını savunan Kaplan, bunun kasten yapıldığını sözlerine  ekledi.

Berlin'de faaliyet gösteren başka bir döner firmasının sahibi Hasan  Babur da bu konunun iki yıldır konuşulduğuna işaret ederek, döner sektöründe  fosfatın az miktarlarda kullanıldığını söyledi.

"Biz, baharatların kendi içindeki fosfatın dışında fosfat  kullanmıyoruz." diyen Babur, zaten taze yapılan ürünlerde değil, dondurulmuş  ürünlerde fosfat maddesinin yasaklanmak istendiğinin altını çizdi.

Babur, Fosfat kullanmadan da döner üretilebileceğini vurgulayarak,  "Biz yapıyoruz. Kişisel kanaatim, fosfat yasaklansa da döner sektörüne bir zarar  gelmez." değerlendirmesinde bulundu.

Babur, ürettikleri ürünlerin sürekli laboratuvarlardan geçtiğini,  şimdiye kadar bir sorun yaşamadıklarını kaydetti.

Döner sektöründe 110 bin kişi çalışıyor

Almanya'da döner üretiminde 110 bin kişinin çalıştığı belirtiliyor.

Önergenin onaylanması durumunda, büyük bölümü üreticiden dondurulmuş  şekilde temin edilen döner üretiminin zora gireceği öngörülüyor.

Konuyla ilgili anlaşmazlık Strazburg'da belli olacak

Brüksel'de dün toplanan AP Gıda Komitesi, dönerde gıda katkı maddesi  fosfatın yasaklanmasına ilişkin teklifi görüşmüştü.

AP üyeleri, fosfatın kalp sağlığına zararlı olduğu gerekçesiyle döner  ve kebaplarda kullanımının yasaklanmasını istemişti.

Yapılan oylamada, düzenleme 22'ye karşı 32 oyla kabul edilirken,  teklifin yasalaşabilmesi için AP Genel Kurulu'nda da oylanması gerekiyor.

Konuyla ilgili anlaşmazlığın, Strazburg'da 11-14 Aralık'ta yapılacak  oylamada sonuçlanması bekleniyor. AP Genel Kurulu mutlak çoğunlukla karşı  çıkarsa, düzenleme bloke edilmiş oluyor.

AB kuralları et ürünlerinde fosfat kullanımına genel olarak izin  vermiyor. Ancak etin lezzetini ve suyunu korumak için çeşitli istisnai durumlarda  söz konusu maddeler kullanılabiliyor.

Yorumlar (0)