YSK gerekçeli kararı ne zaman açıklayacak?

31 Mart'ta düzenlenen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimini iptal eden ve 23 Haziran'da tekrarlanması kararını alan YSK, gerekçeli kararını açıklamaması üzerine eleştiri yağmuruna tutulmuştu. Kurulun, İstanbul seçimlerine ilişkin gerekçeli kararını Pazartesi günü açıklaması bekleniyor.

SİYASET 17.05.2019, 16:18
39
YSK gerekçeli kararı ne zaman açıklayacak?

Yüksek Seçim Kurulu, AK Parti'nin itirazı üzerine İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimini iptal etmiş ve kararda, 'Bir kısım sandık kurullarının ilçe seçim kurullarınca kanuna aykırı oluşturulması ve bu hususun da seçim sonucuna müessir olması nedeniyle 31 Mart 2019 tarihinde yapılan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin iptaliyle yenilenmesine, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı mazbatasının iptaline, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı yenileme seçiminin 23 Haziran 2019 tarihinde yapılmasına, kanuna aykırı sandık kurulu görevlendirmelerini yapan ilçe seçim kurulu başkan ve üyeleri ile seçim müdürleri ve diğer sorumlular hakkında suç duyurusunda bulunulmasına oy çokluğuyla karar verilmiştir.' ifadeleri kullanılmıştı. 

İptalin ardından YSK'nın gerekçeli kararını ise açıklamaması büyük eleştirilere neden olmuştu. Edinilen bilgilere göre YSK'nın gerekçeli kararını gelecek hafta Pazartesi günü açıklayacağı ifade edildi.

Yorumlar (0)