İYİ Parti'den YSK'ya kritik başvuru!

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Hasan Seymen, Bursa'nın Mustafa Kemal Paşa ilçesi için YSK'nın aldığı İstanbul kararı doğrultusunda tekrar itirazda bulunduklarını açıkladı. 

SİYASET 13.05.2019, 15:23
192
İYİ Parti'den YSK'ya kritik başvuru!

Yüksek Seçim Kurulu önünde açıklamalarda bulunan İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Hasan Seymen, Bursa’nın Mustafa Kemal Paşa ilçesinde sandık kurulu başkan ve memur üyelerinin kamu görevlisi olmadığı gerekçesi ile yaptıkları başvurunun reddedildiğini hatırlattı. Seymen, tam kanunsuzluk iddiasıyla İstanbul kararı doğrultusunda bu başvurunun yeniden değerlendirilmesi için YSK'ya başvuruda bulunacaklarını söyledi. 

Seymen yaptığı açıklamada, 'Oysa daha önce seçim kanunun 29. maddesine aykırı olarak Bursa Mustafa Kemal Paşa ilçesinde sandık kurullarının kamu görevlilerinden olmayan kişiler tarafından teşkil edilmesi sebebiyle İYİ Parti olarak müracaat etmiştik ve bu müracaatımız YSK tarafından reddedildi. Aynı konuda yapılan İstanbul Büyükşehir Belediyesi seçimleri iptali de kabul edildi. Bu şunu gösteriyor; Türkiye’de maalesef hukuk, yapılan müracaatın içeriğine ve yasalara göre değil, müracaatı kimin yaptığına göre karar veriyor. Biz buna rağmen tarihine not düşmek için bugün Bursa’nın Mustafa Kemal Paşa ilçesi ile ilgili kurul kararının, İstanbul kararı doğrultusunda tekrar değerlendirilmesi için yeniden müracaat ediyoruz.' dedi. 

Cumhurbaşkanlığı seçimi için tam kanunsuzluk talebi

24 Haziran seçimleri için de tam kanunsuzluk başvurusunda bulunduklarını söyleyen Seymen, “Bugün ayrıca 24 Haziran Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Genel Seçiminde de sandık kurulları aynı şekilde oluşturulduğundan tam kanunsuzluk sebebiyle bu seçimlerin de iptal edilmesi yönünde müracaatta bulunacağız” ifadelerini kullandı. 

İmzalarıyla tespit edilemez

Sandık kurulu başkanlarının memur olmaması konusuna da değinen Seymen, “Sandık kurulu başkan ve memur üyelerinin listelerinin, YSK tarafından siyasi partilere verilmesi mümkün olmadı. Bu seçimden sonra iki yerde müracaatımızı yaptık ve bu listeler bize de verilmedi. Takdir edersiniz, bu kadar sandık görevlisini ıslak imzalı tutanaklar altından tespit ederek belirlememiz mümkün değil. Biz müracaatımızda, AK Parti’nin yaptığı müracaat nasıl incelendiyse, nasıl ilçe seçim kurullarına YSK tarafından talimat verilerek tespit edildiyse, bize de aynısı yapılmasını istiyoruz” diye konuştu. 

Yorumlar (0)