Cumhur İttifakı bitiyor mu?

Reuters'a konuşan MHP'li bir yetkili AK Parti ile yapılan ittifakla ilgili olarak "Bu ittifak bitecekse bitiren taraf biz olmayacağız" ifadelerini kullandı.

SİYASET 01.05.2019, 10:08
293
Cumhur İttifakı bitiyor mu?

Reuters’ta yer alan haberde bir AK Partili üst düzey yetkilinin, MHP ile ittifaktan beklendiği kadar katkı sağlanmadığını, partinin daha ‘milliyetçi’ bir görüntü vermeye başladığını ve bunun bazı zararlarını gördüklerini söylediği ifade edildi.

Buna göre "MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin seçimde yüzde 18.81 oy aldıkları ifadesi ittifak açısından ortaya çıkan çatlağı büyüttü. Sonuçta MHP bu ittifaktan büyük fayda sağladı, bizden bile fazla” ifadeleri dile getiren AK Partili yetkili sözlerine şöyle devam etti:

İSTANBUL'DAKİ KESİN SONUCA GÖRE BELLİ OLUR

“İstanbul seçimlerinin tekrarı için YSK’ya başvuru yapıldı. Bu karara göre ittifakın durumu da belli olur. Kısa sürede ittifakın nereye evrileceğini söylemek kolay değil ama kırılma artık gözle görülür bir hal aldı.”

BAHÇELİNİN ÖNGÖRÜLEMEZLİĞİ SORU İŞARETİ

Partide bazı önemli isimlerin MHP ile ittifaka net bir şekilde tavırlı olduğunu söyleyen bir başka AK Partili yetkili, ‘Bahçeli’nin öngörülmezliği işleri zorlaştırıyor’ dedi.Bazı AK Partili yetkililer, bazı belediye başkanlıklarının kaybedilmesinin sorumlusu olarak MHP’yi gösterirken, AK Parti’nin İzmir adayı Nihat Zeybekçi de dün, ‘İttifaklar olmasaydı İzmir’de kazanmıştık’ demişti.

MHP'Lİ YETKİLİ: BİZ OLMAYACAĞIZ

Reuters’a konuşan MHP’li bir yetkili ise AK Parti ile son dönemde bazı alanlarda farklı değerlendirmelerin iyice belirginleştiği ifade ederken, ‘Bu ittifak bitecekse bitiren taraf biz olmayacağız’ dedi.

BU BİRLİKTELİK GEREKLİ

Başka bir MHP’li yetkili de şöyle konuştu: ‘‘Cumhur ittifakı’nın birlikteliği devam ediyor. Türkiye için bu birliktelik gerekli. Şu anda bu ilişkiyi bozan taraf biz olmayacağız. Aile içinde zaman zaman uyumsuzluklar, anlaşmazlıklar olabilir. Biz sorunların büyümesi taraftarı değiliz. YSK’dan beklenen bir İstanbul kararı da var. Burada durumu netleşmesi de gerekli.’ ifadelerini kullandı.

 AK PARTİ'NİN DESTEĞE İHTİYACI VAR

Toplam 600 sandalyenin bulunduğu TBMM’de AK Parti’nin 291, MHP’nin ise 49 milletvekili bulunuyor. İttifakın sona ermesi durumunda bazı düzenlemelerin TBMM’den geçmesi için AK Parti’nin parlamentoda desteğe ihtiyacı olacak."

Yorumlar (0)