AK Parti Sözcüsü Çelik: YSK'nın kararı...

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Yüksek Seçim Kurulunun (YSK) İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin tekrarlanması kararıyla ilgili konuştu.

SİYASET 10.05.2019, 23:07
111
AK Parti Sözcüsü Çelik: YSK'nın kararı...

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Yüksek Seçim Kurulunun (YSK) İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin tekrarlanması kararına dair, "Bazı basın organlarında özellikle dışarıda öyle bir yorum yapılıyor ki  sanki seçimin tekrarlanması demek bir ülkede demokrasinin yokluğu anlamına  geliyormuş gibi... Tam tersine demokrasinin olmadığı ülkelerde seçimler tekrarlanmaz." ifadesini kullandı.

"Türkiye'deki her meseleden kendilerine bir iş çıkarmaya çalışan bazı  siyasiler, bu konuyu da gündemlerine almışlar. Tabii ABD ve Avrupa ülkelerinden  YSK'nin kararına ilişkin çeşitli değerlendirmeler görüyoruz. Herkes dünyanın her  yerindeki seçimle ilgili değerlendirmesini ortaya koyabilir ama herkese uyarımız  şudur, kimsenin değerlendirmesini ortaya koymasına bir diyeceğimiz yok ama bazı  hususlara dikkat edilmesi gerekir. Birincisi Türkiye'deki seçim süreçleri ve  sonuçlarına müdahale gibi algılanabilecek açıklamalardan kaçınmak, kullanılan  dile özen gösterilmesi gerekir. İkincisi, bazı basın organlarında özellikle  dışarıda öyle bir yorum yapılıyor ki sanki seçimin tekrarlanması demek, bir  ülkede demokrasinin yokluğu anlamına geliyormuş gibi... Tam tersine, demokrasinin  olmadığı ülkelerde seçimler tekrarlanmaz."

Seçim sonrası itiraz müessesinin sadece demokratik ülkelerde olduğunu  vurgulayan Çelik, "Bu konularda yeterli bilgi sahibi olup propagandadan uzak  şekilde özellikle de siyasi tarafgirlik içerisinde olmadan değerlendirme  yapılması her zaman saygıyla karşılanır ama onun ötesindeki açıklamalar,  Türkiye'deki seçim süreçleri ve sonuçlarına müdahale gibi açıklamalar tabii ki  saygıyla karşılanmaz." ifadelerini kullandıç

Yorumlar (0)