Sevda'nın İffet Savaşı (24)


15.k görüntülenme


Hasan, Sevda ve Perrin'i, Gülhan Tesisleri'nde ağırladı. Sevda ve Hasan kuşbaşılı, Perrin ise kıymalı pide siparişi verdi. Masaya salata da istediler. Hasan'ın aklı anne ve babasındaydı. Sevda, bunu anlamıştı. "Ne düşünüyorsun" diye sordu. Hasan, "Annem ve babam geliyor biliyorsun. Çok heyecanlıyım. Onlar beni ilk defa bu kadar istekli gördü. Tepkilerini merak ediyorum" dedi.
Perrin, "Herşey kaderde yazılı. kimse kaderinin önüne geçemiyor. Allah'tan hayırlısını istemek lazım" diyerek, Nasan'ın heyecanını kırmaya çalıştı.
Sevda da heyecandan çok, çelişkiler vardı. Hasan'a güveniyor ama  evliliği erken buluyordu. Okumak istiyordu. Öğretmen olmayı hayal etmişti yıllarca...Öğrencilerinin Sevda ablası...
Masadaki sessizliği Perrin'nin "Güzel olmuş" sözleri bozdu. Hasan da "Evet, gerçekten de güzel olmuş" dedi. Sevda da tasdik etti onu...

-AYIP OLUR MU?..

Hasan saate baktı. Annesi ve babası uçağa bineli 20 dakika olmuştu. 45 dakika sonra, Samsun'a ineceklerdi. Hasan, "Havaalanı buradan kaç kilometre uzaklıkta?" diye sordu. Sevda, havalanının Çarşamba yolunda
olduğunu belirterek, "Samsun'da burası 16 kilometre. Samsun'dan havaalanı arası 20 kilometre de Samsun'dan havaalanı vardır, Yarım saatlik yol" dedi.
Birer çay içtikten kalktılar masadan...Hasan, "Gecikmeyiz inşallah" dedi. Sevda, kolayca yetişebileceklerini söyledi.
Samsun-Ordu Karayolu'na çıktıklarında yol tenhaydı. Hasan'ın telaşı heyecanındandı.
Sevda, "Bizim gelmemiz ayıp olmaz mı? Hakkımızda yanlış birşey düşünmelerini istemem " dedi Hasan'a...Perrin de Sevda'ya hak verdi.
Hasan, "Sizin karşılamanızdan hoşnut olurlar. Sevinirler. Annem ve babam iyi insanlardır" dedi.
Hasan, havaalanı kavşağından içireye dönerken, uçak piste doğru alçalıyordu. 
Sevda, eski Samsun Havaalanı'nı biliyordu. Köylerine giden yol üzerindeydi. Yeni havaalanın ilk kez gördü."Bayağı da büyük vee güzelmiş dedi.
Hasan, cipini otopark çekip,  anne ve babasının çıkışını bekledi.

-ADİLE NAŞİT'E BENZİYOR

Yolcular çıkmaya başlamıştı. Hasan kapıya daha da yaklaştı. Sevda, Adile Naşit gibi tonton bir kadının kendilerine sevgiyle baktığını hissetti. Bu Hasan'ın annesi Nurten'di. Arkasından da uzun boylu şık giyimli ve güler yüzlü bir adam koşuşturuyordu. Bu da babası olmalıydı Hasan'ın...
Hasan, için kapıda annesine sarılıp, elini öptü. Hasretle kucaklaştı ana-oğul...Babası  Kemal bey de yetişmişti. Elinde küçük bir bavul vardı. Babasının da elini öptükten sonra, her ikisinin koluna giren Hasan, onları Sevda'nın yanına getirdi: "İşte Sevda" 
Nurten hanım elini uzattı Sevda'ya...Sevda elini öptü Nurten Hanımın..."Saygılı kızmış" dedi Nurten Hanım içinden: "Hem saygılı hem de güzel..."
Perrin'i tanıştırdı Hasan, "Sevda'nın ablası" diye. Perrin her ikisinin de elini öptü...


-NURTEN HANIM, MÜSTAKBEL GELİNİNİ SEVDİ

Kemal bey, öne oturdu. Sevda, Perrin ve Nurten hanım arka koltuğa...Hasan söze, "yolculuk nasıl geçti" diye başladı.
Nurten hanım, "Seni çok merak ettik" derken, aslında Sevda'dan bahsediyordu. Sevda, bu sevimli kadına karşı içinde bir sıcaklık hissetti. Aynı elektriği Nurten Hanım da almıştı. İlk intiba olumluydu. Kemal bey, oğlunu yıllardır böylesine bir heyecan içinde görmediğinden, Hasan'ın aklını başından alan Sevda'yı tanımak istiyordu.
Hasan, otele geçti. Sevda ile Perrin, onları bir başbaşa bırakarak, evlerine döndü. Hasan, akşam birlikte olacaklarını söyledi: "Benh sizi evden alırım."


-DÜRÜST KIZLAR

Odalarına yerleşen Kemal bey ve Nurten hanım, direkt konuya girdiler. Hasan, Sevda'nın çok dürüst bir kız olduğunu, anne ve babasının trafik kazasında kaybettiğini, ona yıllarca ablasının baktığını anlattı. Yoksul ve onurlu bir kız olduğunu söyledi Sevda'nın...
Perrin'in kız kardeşi için katlandığı fedakarlığı da dile getirdi Hasan...
Nurten hanımın gözleri dolmuştu: "Böyle bir zamanda, böyle bir kız haaa"
Kemal bey de karısını, " Allah'a şükürler olsun, Sevda gibi bir kız çıktı karşına" dedi.
Nurten hanım, oğlunun kötü bir evlilik yapmasından korkuyordu. Biricik oğlunun hayatını karartacak bir kadına tahammül edemezdi.
Kemal bey oğluna sordu: "Kimden isteyeceğiz kızı"
Terzi Mehmet'i anlattı Hasan...Kemal Bey, terzi Mehmet'in Sevda'yı bir kızı gibi sevdiğini ve okuması için onlara yardımcı olduğunu söyledi. "Çok iyi bir insan. Tanıdığında seveceksin" dedi Hasan...
Kemal bey, "Nişan mı yapalım, nikah mı?" diyerek, oğlunun fikrini öğrenmek istedi. Hasan isteğini tek sözcükle noktaladı: "Nikah" 

-OTELDE BULUŞTULAR

Hasan, anne ve babasını istirahat etmeleri için otelde bırakıp, Sevda'nın evine gitti. Perrin ve Sevda, Hasan'ın ailesinin eve geleceğini düşünerek, temizliğe girişmişlerdi. Eşyaları da kendi gibi eski olan aslında har zaman pırıl pırıldı. Perrin o gün biraz daha titizdi...
Hasan, "Gerek yok. Otelde yemekte olacağız. Mehmet amcayı da çağıracağım" dedi.
Perrin, Hasan'ın bu sözlerine alınganlık gösterdi. Hasan anlamıştı, Perrin'e sarıldı, "Yok be ablacağım. size zahmet olmasın istedim" dedi.
Günlerden pazardı. Sevda'nın ertesi gün okulda olması gerekiyordu. Derslerden de geri kalmıştı. "Yarın okula nasıl yetişeceğim" dedi. Hasan, "Okulun şimdi sırası mı?" deyip, Sevda'yı da yanına alıp, terzi Mehmet'in evine gittiler.
Akşam olmuştu. Hasan önce Sevda ile Perrin, daha sonra terzi Mehmet'i evden aldı. Sevda, beyaz elbisesinin içinde adeta bir kuğu gibiydi. hafif de makyaj yapmışytı. Otelden içerip, merdivenlerden yukarı çıktılar. Restorana girdiklerinde, Hasan'ın annesi ve babası büyük bir yuvarlak masada onları bekliyordu...

(Yarın: Sen de bizim kızımız ol)

YAZI DİZİSİNİN TAMAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

0 Yorum:

ANASAYFAYA DÖN