Seks Kölesi Olarak Satılan Kız 36 Yıl Sonra Triatlonda Dünya Rekorunu Kırdı.

DÜNYA 09.01.2018, 13:37
Seks Kölesi Olarak Satılan Kız 36 Yıl Sonra Triatlonda Dünya Rekorunu Kırdı.

Norma’nın en büyük erkek çocuğunun gözünde ender rastlanan bir rahatsızlık teşhis edildiğinde her şey değişmiş.

Norma, CNN’e, “Tek başına ayakta durmaya çalışan çaresiz bir anneyim. İşimden yeni kovuldum. 11 yaşında bir çocuğum var. Bana görme engelli akrabam tecavüz ettiğinde 11 yaşındaydım. Olanları kaldıramadım. Geçmişimden kaçamıyordum” dedi.

Norma, içkiyi bıraktı ve düzenli şekilde koşmaya başladı. Geceleri koşuyordu ki çocukları ağladığını duyamasın.

Her şey hızla gelişti. Norma, güçlü bir koşucu haline geldi. Tam altı ay sonra Boston Maratonu’na katılmaya hak kazandı.
Norma, “Üzerimdeki inanılmaz baskı ve stres sayesinde mükemmel bir atlet oldum. Koştuğum sürece dertlerimi kafamdan atabiliyordum” dedi CNN’e.
Norma, insan ticaretine tepki amaçlı olarak ve dikkat çekmek için 2013 yılında bir şeyler yapmaya karar verdi. Dünyanın en fazla insan ticareti yapıldığı rotası üzerindeki bir triatlon turnuvasına katılarak rekor kırmak istedi.

Bir sonraki sene, babasını vefatı ve kendisine tecavüz edilmesinin üzerinden 36 yıl geçtikten sonra, yüzme, bisiklet ve koşuda dünya rekoru kırdı. Meksika’nın Cancun şehrinde başladığı triatlonda ilk olarak okyanusu yüzerek geçti. Sonra ABD’nin sınırlarına kadar bisiklet sürdü. 6.054 kilometreyi yüzerek, koşarak ve pedal çevirerek geride bıraktı ve sonunda hayali olan nokta Washington’a kadar geldi. Koşusunun son ayağında, insan ticaretini protesto edenler onunla beraber koştular.

Norma, “Büyük düşünerek benim durumuma düşenlere ilham veriyorum. Bir zamanlar kabus gören ben artık hayallerimi gerçekleştiriyorum. Dünya rekorunu kırmak işte böyle hissettiriyor. Rüya gibi…” dedi.

Norma hala aktif bir atlet. İnsan ticareti ve kadına şiddet karşıtı organizasyonlara elinden geldiğince katılıyor. Norma’nın hikayesinin anlatıldığı “Be Relentless” adlı belgesel de beyazperdede çok yakında boy gösterecek.