banner1620

banner1585

banner1526

banner1588

banner1576

banner1324

banner1581

15.12.2020, 08:30 141

Sayın VEKİLLER ASGARİ ÜCRET SİZİN ÇOCUKLARIN BİR GÜNLÜK HARÇLIĞIDIR.

‘TÜRK-İŞ araştırmasının 2020 Eylül ayı sonucuna göre dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarının (açlık sınırı) 2 bin 447 lira 72 kuruş, gıda harcaması ile birlikte giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer aylık harcamalarının toplam tutarının ise (yoksulluk sınırı) 7 bin 973 lira 2 kuruş, bekar bir çalışanın yaşama maliyetinin ise aylık 3 bin 2 lira 55 kuruş olarak hesaplandığı bildirildi.
Dört kişilik bir ailenin aylık gıda harcaması (mutfak masrafı) tutarının önceki yılın sonuna göre 285 lira, temel ihtiyaçlar için yapılması gereken toplam harcamanın ise 928 lira artış gösterdiği belirtilen açıklamada, son bir yıl itibariyle bakıldığında, ortaya çıkan ek harcama gereği gıda için 385 lira, toplam hane halkı harcaması için bin 248 lira olduğu kaydedildi.
TÜRK-İŞ, HAK-İŞ ve DİSK’in bu yılki ortak açıklamasında ücretlerin asgari ücrete tekabül eden kısmının vergiden muaf olmasını, ayrıca ücretliler için damga vergisi uygulamasının kaldırılmasını istedi. Sendikalar, asgari ücret sonrası ilk vergi basamağı için uygulanacak oranın da yüzde 10 olmasını talep etti.
Bekar işçiye ödenen brüt asgari ücret üzerinden işçi payı olarak 412 lira sosyal güvenlik primi, 29.43 TL de işsizlik sigortası primi kesiliyor. Brüt asgari ücretten ayrıca 154,50 TL gelir vergisi ve 22.34 TL damga vergisi olmak üzere toplam 176.84 TL vergi kesiliyor.
Görüldüğü üzere bu resmi belgeler ciddi araştırmalar sonucu ortaya konmuş verilerdir. Gerçekten ülkemizde asgari ücret yürekler acısıdır. Bana göre AK PARTİ iktidarının en acil rahatlatması gereken kesim, asgari ücretle geçinmeye mecbur olan kesimdir.
Gelir dağılımındaki adaletsizlik bir türlü giderilemedi. Hükümetin mücadele etme sözü verdiği 3 maddeden biri YOKSULLUK idi. Devletin resmi rakamlarına göre açlık sınırının altında olan bir asgari ücret uygulamanız varsa, yoksullukla mücadele başarısız bir karneye sahiptir. Eğer asgari ücretle veya işte belli bir maaşla geçiniyor ama bak arabası da var evi de var diyecekseniz orada da bir hakikati göz ardı etmiş olursunuz.
Vatandaşımızın denize düşen yılana sarılır misali bir evim olsun deyip banka kredisi kullanıp aç susuz kredi ödemekle uykusuz geceler geçiriyorsa; bu varlık alameti değildir ev onun 20 yıl sonra olacak ve belki de kendisi o günü göremeyecektir. İnsanın bir de beslenmeden tutun tüm sosyal hayatını düşündüğümüzde, bu ücret Peygamber efendimiz S.A.S. in buyurduğu hadisleri ( KOMŞUSU AÇKEN TOK YATAN BİZDEN DEĞİLDİR.) kuralıyla da ne kadar çeliştiğini görürüz.
Ayrıca ayıp olan bir şey daha var milletvekili MAAŞLARI MECLİS'TEN EN FAZLA 15 DKİKADA GEÇMEKTE VE KANUNLAŞMAKTADIR. OYSA ASGARİ ÜCRET AYLARCA TARTIŞMAYA AÇILIYOR İSANLAR UMUTLANDIRILIYOR AMA NETİCEDE DAĞ FARE DOĞURUYOR. En azından bunu yapmayın bu bir hakarettir BURADAN HALKIN VEKİLLERİNE soruyorum sizin delikanlı OĞLUNUZ VEYA KIZINIZ bu asgari ücret miktarını bir günde harçlık olarak HARCAMIYOR MU?
 

Yorumlar (2)
İhsan ARMAN 5 ay önce
Teşekkürler Cemal bey.
Satılmış maraz 5 ay önce
Ağzına sağlık abi çok güzel kalemine saglik