Spor yazarları İrfan Buz'un istifa kararını değerlendirdi - Samsunspor Haber

Spor yazarları Yusuf Ziya Çakır, Avni Demir ve Atilla Türker Teknik Direktör İrfan Buz'un Samsunspor'dan istifasını Samsun Gazetesi'ne değerlendirdi.

Samsunspor 28.10.2019, 10:46
1164
Spor yazarları İrfan Buz'un istifa kararını değerlendirdi - Samsunspor Haber

DOĞRU KARAR

19 Mayıs Gazeteciler Cemiyeti Başkanı ve Samsun Gazetesi Köşe Yazarı Yusuf Ziya Çakır, Teknik Direktör İrfan Buz'un istifa kararını doğru bulduğunu belirterek, "Bundan sonrası için yapılacak en önemli hamle ise İtfan Hoca'nın başaramadığı takım içindeki disiplini sağlayacak ve kazanma hırsı yüksek bir teknik adamla yola devam etmek olacaktır" dedi 

Teknik Direktör İrfan Buz'un istifa kararını doğru bulduğunu belirten Yusuf Ziya Çakır, "Sezon başında vaad ettiği mücadeleci ve hırslı oyunu 10 haftalık periyotta sahada göremedik. Her büyük camiada olduğu gibi Bu büyük camiada da olan baskıyı kaldıramadı. Takımın üzerinde daha otoriter ve disiplinli olmalıydı. İstediği transferler yapılan ve tüm imkanların sağlandığı ortamda bu performans kabul edilemezdi. İrfan Buz, doğru bir karar aldı. Bugüne kadarki hizmletleri için teşekkür ederiz. Bundan sonrası için yapılacak en önemli hamle ise İtfan Hoca'nın başaramadığı takım içindeki disiplini sağlayacak ve kazanma hırsı yüksek bir teknik adamla yola devam etmek olacaktır. 

DOKULAR UYUŞMADI

Deneyimli gazeteci ve prestijli spor sitelerinden Ajanspor yazarı Atilla Türker, Samsunspor-İrfan Buz ilişikisini doku uyuşmazlığı olarak nitelerken, "Kazanma ve mücadele ruhunu sahaya yansıtmayı başaran bir teknik adamla, Samsunspor sezon sonu istediğini alabilir. Alınacak üst üste 3-4 galibiyet rüzgarı tersine çevirir" dedi 

SORUMLULUĞU ÜZERİNE ALMIŞ
Bu karar benim için çok büyük sürpriz oldu. Ben İrfan Hoca'nın Samsunspor'la olan ilişkisini doku uyuşmazlığı olarak niteleyebilirim. Futbolda bunlar olağan şeyler. Bazen bu uzun ve zorlu süreçte yol kazaları olabiliyor. Görünen o ki bu noktada İrfan Hoca tüm sorumluluğu üzerine alarak, istifasını sunmuş. Her iki tarf içinde hayırlı olmasını diliyorum. Ancak bundan sonraki süreç çok daha fazla önem arz ediyor. 

YÖETİM GEREKENİ YAPACAKTIR
Sezon içerisinde olsak bile yönetimin acele etmemesi gerekiyor. Gerekirse alt yapıda güvendikleri bir isime 1 hafta takımı emanet ederek, hoca arayışı yapmalılar. Samsunspor çok büyük bir yatırım yaptı. Alınacak üst üste 3-4 galibiyet rüzgarı tersine çevirir. Yönetim bu konuda gerekeni yapacak kadar tecrübeli isimlerden oluşuyor. Kazanma ve mücadele ruhunu sahaya yansıtmayı başaran bir teknik adamla, Samsunspor sezon sonu istediğini alabilir. 

TEK SORUN İRFAN BUZ DEĞİL

Türkiye Spor Yazarları Derneği Samsun Şube Başkanı Avni Demir, Teknik Direktör İrfan Buz'un istifasının yerinde olduğunu belirterek, "İrfan Buz, Samsunspor'u takım yapabilmek için mücadele etti, emek verdi ancak olmayacağını anlayınca da doğal olarak istifa kararını verdi. Ancak tek sorunun İrfan Buz'dan kaynaklı olduğunu düşünmüyorum" dedi 

İRFAN BUZ SORUNLARI ÇÖZEMEDİ
Sezon başında yapılan Teknik Direktör İrfan Buz tercihi çok doğru bir karar olduğunu ifade eden Avni Demir, "Ancak gelinen noktada ortaya konan futbola baktığımızda İrfan Buz'un bu süreci iyi yönetemediğini gördük. Elindeki kadro ve yapılan yeni trasferlerle birlikte geçen sezon camianın başını en çok ağrıtan 'takım olamama' sorununu çözemedi. Bunun için mücadele etti, emek verdi ancak olmayacağını anlayınca da doğal olarak istifa kararını verdi. Bunu yapması gerekiyordu. Ancak tek sorunun İrfan Buz'dan kaynaklı olduğunu düşünmüyorum" diye konuştu. 

CİDDİ YAPTIRIMLAR UYGULANMALI
Kasıtlı ya da kasıtsız sahada mücadele etmeyen bir futbolcu topluluğu olduğunu belirten Demir, "Samsunspor'da 3'üncü teknik adamın da gitmesi futbolcular da 'biz istediğimizi yaparız' düşüncesi oluşturacaktır. Burada da devreye yönetim giriyor. Artık futbolculara ciddi yaptırımlar uygulanmalı ve bu cezalar baist para cezalarından daha fazla olmalı. Yönetim yeni bir teknik adam arayışına mutlaka girmiştir. Ancak üzülerek söylüyorum ki, takımdaki oyuncuların bu tavrı devam ettikçe, Samsunspor'un başarıya ulaşması oldukça zor görünüyor" dedi.


 

Yorumlar (0)