banner1571

banner1608

banner1526

banner1588

banner1496

banner1324

banner1581

Samsunspor'un kalesinde unutulmaz bir efsane... Tekin Üstündağ!

Samsunspor'un efsane kalecilerinden Tekin Üstündağ, kulübün tarihinde önemli bir yere sahip. Üstündağ, Samsunspor'da yaşadığı anıları bizimle paylaşırken Fenerbahçe'ye niçin transfer olmadığını da anlattı

Samsunspor 11.09.2018, 08:35
603
Samsunspor'un kalesinde unutulmaz bir efsane... Tekin Üstündağ!

Yaklaşık 4 yıl önce ailesiyle yaşadığı bir tartışma sonrası Samsun Büyükşehir Belediyesi Huzurevi'ne yerleşen Samsunspor'un 1966-76 yılları arasında 10 yıl boyunca kalesini koruyan Tekin Üstündağ, anılarını ve Samsunspor'un geleceği ile görüşlerini Samsun Gazetesi'ne anlattı.

FENERBAHÇE'YE GİDECEKTİ ÇARŞAMBASPOR'A GİTTİ!
Futbol hayatına 1960 yılında Fenerspor ile başlayan Tekin Üstündağ, "O zamanlar Samsunspor yoktu. Biz Fenerspor'da futbola başladık. Hatta o zamanlar Fenerbahçe Samsun'a gelmişti benim için. Hazırlık maçı yaptık ve dönemin Fenerbahçe Başkanı Müslüm Bağcılar 'seni almadan gitmem' demişti. O ara ben tamam Fenerbahçe'ye gidiyorum derken, bir arkadaşım beni yemeğe götürdü. O ara beni Çarşamba'ya kaçırdılar. Çarşamba o sene şampiyonluk için kadro kuruyordu. Beni 2-3 gün bir köyde tuttular. Oraya bir noter çağırdılar ve beni profesyonel oyuncu yaparak sözleşme imzalattılar zorla. 1 yıl mecburen Çarşamba'da oynadım. O ara Fenerbahçe beni tekrar istedi ama araya başka engeller girdi ve transfer olmadı" dedi.

SAMSUNSPOR'A GELMESİ
Sonrasında Yolspor'da da forma giyen Tekin, Ankara Demirspor'a Samsun'dan giden ilk futbolcu oldu. Dönemin 1'inci Lig'i(Şimdiki Süper Lig) olan ligde mücadele eden Ankara Demirspor'da forma giyerken 1965 yılında Samsunspor kuruldu ve ailesinin isteğiyle Samsunspor'a geldi.

ANKARA'DAN ENGEL!
Samsunspor'a gelirken de Ankaralı yöneticilerden dolayı 1 yıl sadece antrenmanlara çıktığını belirten Tekin Üstündağ, "Yılmaz Ulusoy, o dönem Samsunspor'un başkanıydı. Ankara'dan bonservisimi alamadılar. Vermedi çünkü Ankaralılar. Sonrasında ikna edildiler ve ben 1966'da Samsunspor ile maçlara çıkmaya başladım. 10 yıl bu formayı giydim. O zamanlar, şimdiki gibi paralar yoktu. Biz, senet karşılığında oynardık takımlarda" dedi.


2 UNUTULMAZ KALECİ:

ürk futbolunun gelmiş geçmiş en büyük kalecilerinden Turgay Şeren, Teknik Direktörlük yaptığı dönemde Samsunspor'un kalesini koruyan Tekin Üstündağ'a ayrı bir ilgi gösteriyordu.
 

OLAYLI MERSİN MAÇI
Futbolu bıraktığı olaylı Mersin İdman Yurdu maçını anlatan Üstündağ, "O maçta ben bir anlık hareketle hakeme vurmuştum. O sene, yöneticilerde ceza aldılar. Bende futboldan men cezası alacaktım. Ancak ben, futbolu bıraktığımı açıkladım ve o zamandan beri futbolun içinde değilim. İsteseydim o cezayı hafifletebilirdim ama, bir kere karar verdiğim için dönmek istemedim" şeklinde konuştu.

'AKIL ALMAZ PARALAR'
Futbolun günümüzde akıl almayacak paralara malolduğunu belirten Üstündağ, "Bizim zamanımızda işler böyle değildi. Şimdi herşey paraya dökülmüş. Hiç tahmin etmeyeceğimiz adamlar, tonla para alıyorlar. Bu yüzden futbolun da eski tadı kalmadı" dedi.

'FURKAN, ÜST DÜZEY BİR KALECİ'
Samsunspor'un şuan ki kalecileri hakkındaki görüşlerini de paylaşan Üstündağ, "Furkan'ı çok beğeniyorum. Yakından takip ediyorum. Genç ve yetenekli bir kaleci. Bende kaleci olduğum için özellikle dikkatimi çekiyor. Furkan'ın yan toplarda ve durması gereken yerlerde sıkıntıları var ama oynadıkça bunları da aşacaktır inanıyorum. Kesilmemesi gerekiyor. Çünkü, oynadıkça tecrübe kazanacaktır. Ayrıca Furkan, bu lügün kalecisi değil. Furkan'ın daha üst seviye bir kaleci olduğunu düşünüyorum" dedi.

'İSMAİL UYANIK, İSTEDİĞİ ALABİLECEK BİRİSİ'
Son olarak İsmail Uyanık ve Samsunspor'un bugünkü durumu hakkında düşüncelerini paylaşan Tekin Üstündağ, "İsmail Uyanık, tecrübesiyle bu takımı istediği yerlere getirebilecek birisi. Takımda ufak tefek eksikler var elbette ama, İsmail Uyanık'ın isteyipte alamayacağı futbolcu yok. Devre arasında yapacakları birkaç takviyeyle bu takım şampiyon olur. Samsun'un bir marka ve isim değeri var. Hepsini geçelim, Atatürklü arması var. Bu takım buraların ekibi değil. İnşallah en kısa zamanda hak ettiği yerlere tekrar gelecektir" diye konuştu.

Yarın: Zafer ÇABALAR(Kel Zafer)
 

Yorumlar (0)