Samsunspor markasına değer katacak - Samsunspor haberleri

Türk futbolunun sevilen yorumcularından TRT Spor TV Yorumcusu Serkan Akkoyun, Samsun Gazetesi'ne özel Samsunspor'u değerlendirdi

Samsunspor 28.08.2019, 09:07
811
Samsunspor markasına değer katacak - Samsunspor haberleri

Türk futbolunun sevilen yorumcularından TRT Spor TV Yorumcusu Serkan Akkoyun, Samsun Gazetesi'ne özel Samsunspor'u değerlendirdi. Spor Müdürümüz Mustafa Togur'un sorularını yanıtlayan Akkoyun, "Açıkçası Samsunspor'u yeniden yapılandıran Yüksel Yıldırım'ı ilgiyle takip ediyorum. Kulübü İsmail Uyanık'a emanet etmesinin dışında, kişisel olarak da vizyonu ve iş dünyasındaki etkinliğiyle Samsunspor markasına büyük katkı sağlayacağını düşünüyorum. İşin özü Samsunspor tribünleri, gol krallarını çıkaran şehrin, armasında Atatürk'ü taşıyan takımı Süper Lig hayali kurmakla kalmamalı, bunu gerçekleştirmeli de" dedi

SAMSUNSPOR'UN YERİ 2. LİG DEĞİL
Samsunspor'un, geçen yıl 'yeniden' kurulan bir takım olmanın handikabını yaşadığını belirten Serkan Akkoyun, "Burada 'yeniden' ifadesini bilerek böyle kullandım. 'Yeni' kurulan bir takımla, 'Yeniden' kurulan bir takım arasında fark var bana göre. Çünkü; 'yeni' kurulan bir takım dediğimizde, var olan gelenekleri ve belki saha içi yapısına uygun oyuncular transfer ettiğini anlarız. Ama Samsunspor bence hiç olmaması gereken bir seviyede. 2. Lig, Samsunspor'un yeri değil. Bu yüzden alışık olmadığı, geleneklerinde bulunmayan 2. Lig'de, buraya uygun hale gelmek için 'yeniden' bir takım kuruldu. Bunun da handikapı olarak, şampiyon olamadılar diye düşünüyorum. Geçen sezon bir alışma ve kabullenme sezonuydu. Asıl öne doğru sportif atılım bu sene olacaktır" dedi.

BU SENE LİGİ ZİRVE YARIŞI VERECEK
Transfer edilen isimlerin, üst liglerden gelmelerinden ziyade gerçekten saha içinde iyi işler yapacak oyuncular olmasının daha önemli olacağını aktaran Akkoyun, "Ahmethan Köse, geçen sene bu seviyenin en iyi golcülerindendi. Gökhan Meral'ın ismini çok duydum. Caner Arıcı yıllardır bu ligin üzerinde bir oyun oynuyor. Atabey Çiçek'i, Adana Demirspor döneminden hatırlıyorum, taraftarla ilişkisi en kuvvetli oyuncuydu, bunu Samsunspor'da da kuracaktır. Ve tabii ki özellikle taktisyenliğiyle öne çıkan İrfan Buz. Fark yaratacak isim İrfan Hoca olacaktır. Dediğim gibi İrfan Buz iyi bir taktisyen. 2. Lig'de fiziksel oyun öne çıksa da futbolda sonucu belirleyen 'an'dır. O anları belirleyen de taktiksel dokunuşlardır. Kadrodaki Aytaç Sulu, Caner Arıcı, Guido Kocer, Atabey Çiçek ve Ahmethan Köse gibi oyuncular skoru belirleyebilecek isimler. Hem defansif hem ofansif olarak. Bu sene için tahminim Samsunspor'un ligi 1 ya da 2. sırada bitireceği yönünde" diye konuştu.

YILDIRIM'I YAKINDAN TAKİP EDİYORUM
Yılport Samsunspor A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Yüksel Yıldırım'ı yakından takip ettiğini ifade eden Akkoyun, "Genk hamlesi çok akıllıca bir hamle. Açıkçası Samsunspor'u yeniden yapılandıran Yüksel Yıldırım'ı ilgiyle takip ediyorum. Kulübü İsmail Uyanık'a emanet etmesinin dışında, kişisel olarak da vizyonu ve iş dünyasındaki etkinliğiyle Samsunspor markasına büyük katkı sağlayacağını düşünüyorum. Genk de bu katkılardan biri olacaktır. Son dönemde genç yaşta kadrosuna katıp parlatarak sattıkları oyuncuları düşünürsek söylemek istediğim daha iyi anlaşılır: Courtois (Real Madrid), Koulibaly (Napoli), Ndidi (Leicester), De Bruyne (Manchester City), Milinkovic-Savic (Lazio), Bailey (Leverkusen)... Liste uzar gider" dedi.

SÜPER LİG HAYAL OLARAK KALMAMALI
Babasının işi dolayısıyla çocukluğunun, farklı şehirlerde geçtiğini söyleyen Akkoyun, "Her gittiğimiz şehirde de iki-üç haftada bir maçlara giderdik. Adana, Malatya, Diyarbakır, Gaziantep, Mersin, Ankara, İstanbul çocukken maç izlediğim şehirlerdi. Bu yüzden ben 'tribün kültürü' denen şeyle beraber futbolu sevmeye başladım. Samsunspor tribünleri bu kültürün en önemli figürlerinden. İşin özü bu Samsunspor tribünleri, 20 Ocak'ın hatırası, gol krallarını çıkaran şehrin, armasında Atatürk'ü taşıyan takımı Süper Lig hayali kurmakla kalmamalı, bunu gerçekleştirmeli de" ifadelerini kullandı.

OTOBÜS KAZASININ FİLMİNİ ÇEKMEK İSTİYORUM
Türk futbolunun en acı olaylarından Samsunspor'un otobüs kazasını film yapmak istediğini belirten Akkoyun, "Oyunun yaşanmışlıklarına verdiğim önemden dolayı 20 Ocak 1989'daki kaza nedeniyle, Samsunspor'un yeri bende ayrıdır. Eğer bir gün imkanım olursa o dönemin senaryosunu yazıp filmini bile çekmek istiyorum. Samsunlu yönetmen arkadaşım Okan Açmak'ın yaptığı 'Son Deplasman' belgeseli de o kazayı işliyordu, ben de ufak bir katkı verme fırsatı bulmuştum. Bunun dışında hala aktif olarak tribündeler mi bilmiyorum ama üniversite zamanlarımda bir tane Şirinler atkısı hediye edilmişti. Hala saklarım onu. Fenerbahçe'nin 2001 şampiyonluğundaki, Samsunspor-Fenerbahçe maçını da radyodan dinlediğimi hatırlıyorum o da aklımda kalmış" şeklinde konuştu. 

Mustafa TOGUR

Yorumlar (0)