Valilikten Samsunlulara 'temaslı' uyarısı

Samsun Valiliği, koronavirüs tanısı konan kişilerin temaslılarını bildirmemesi durumunda idari yaptırım uygulanacağını söyledi.

Samsun 22.03.2021, 15:09
1326
Valilikten Samsunlulara 'temaslı' uyarısı

Valilikten Samsunlulara 'temaslı' uyarısı  Samsun Valiliği, koronavirüs tanısı konan kişilerin temaslılarını bildirmemesi durumunda idari yaptırım uygulanacağını söyledi.

 
Samsun Valiliği, koronavirüs testi pozitif çıkan ve temaslı kişileri filasyon ve denetim ekiplerinde görev yapan personele bildirmeyen kişiler hakkında, 'Bulaşıcı Hastalıklara İlişkin Tedbirlere Aykırı Davranma' ve  Umumi Hıfzıssıhha Kanunu'nun 282. maddesine göre idari yaptırım uygulanacağını açıkladı.

'HAYATİ ÖNEM TAŞIYOR'
Valilik tarafından yapılan açıklamada, "Değerli Samsunlular; Bir süredir Kovid-19 testi pozitif çıkan bazı vatandaşlarımızın temaslı listesini filyasyon ekiplerimize eksik verdiği, bunun da vaka sayılarında ciddi artışları beraberinde getirdiğini üzülerek müşahede ediyoruz. Belirtilerin başlangıcından iki gün öncesine kadar temas ettiğiniz kişileri kendilerini takip etmeleri için bilgilendirmeniz ve filyasyon ekiplerimize de temaslı listesini kimseyi atlamadan vermeniz salgınla mücadelede hayati önem taşıyor. Lütfen; hepimizin sağlığını korumak için gece-gündüz demeden sahanın her alanında görev alarak, titizlik, özveri ve fedakarlıkla virüsün izini süren filyasyon ekiplerimize destek olalım" denildi.

'YAPTIRIM UYGULANACAK'
Valilik açıklamasının devamında ise, "İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulunun 12/03/2021 tarihli ve 11 sayılı kararıyla; Kovid-19 hastası olduğu tespit edilen kişiye, kendisiyle temaslı olan kişileri filyasyon ve denetim ekiplerinde görev yapan personele bildirmemesi durumunda Türk Ceza Kanunu’nun 'Bulaşıcı Hastalıklara İlişkin Tedbirlere Aykırı Davranma'yı düzenleyen 195. maddesine göre işlem tesis edilecek, ayrıca Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 282. maddesine göre idari yaptırım uygulanacaktır" dedi.

Yorumlar (1)
55sadri 6 ay önce
Samsun İl Hıfzıssıhha Kurulu almakta geciktiği kapanma kararlarından dolayı sorumlu değil mi? Bu Kurul üyelerine de almaları gereken kararları almadıkları için idari yaptırım cezası uygulama yetkisi olan yok mu? Bu Kurul üyelerinin okulları, umumi alanları ve riskli alanları kapatma kararı almamaları görevi suistimale girmez mi?