Vali Dağlı açıkladı...Samsun'da günlük 2 bin kişi takip ediliyor

Samsun Valisi Doç. Dr. Zülkif Dağlı,  koronavirüsle mücadelede günlük  2 bin vatandaşın evinden takip edildiğini belirtti.

Samsun 23.03.2021, 16:03 23.03.2021, 16:08
310
Vali Dağlı açıkladı...Samsun'da günlük 2 bin kişi takip ediliyor

Vali Dağlı açıkladı...Samsun'da günlük 2 bin kişi takip ediliyor  Samsun Valisi Doç. Dr. Zülkif Dağlı,  koronavirüsle mücadelede günlük  2 bin vatandaşın evinden takip edildiğini belirtti.


Samsun Valisi Doç. Dr. Zülkif Dağlı,  koronavirüsle mücadelede karantinada olması gereken günlük 2 bin vatandaşın evinde olup olmadığının takip edildiğini söyledi. 

"DIŞARI ÇIKMALARI RİSK"
TRT Haber'e konuk olan Samsun Valisi Doç. Dr. Zülkif Dağlı, kentteki korovirüsle mücadeleye yönelik yürütülen çalışmalara ilişkin değerlendirmelerde bulundu.  Vali Dağlı, pozitif vakaların dışarıya çıkmasının büyük bir risk olduğunu belirterek vatandaşları duyarlı olmaya davet etti. 

EV İÇİ ZİYARETLERE DİKKAT ÇEKTİ
Cenazelere ve taziyelere katılımın yüksek olmasına dikkat çeken Vali Doç. Dr. Dağlı, " Geçtiğimiz günlerde cenazeye katılan 150 vatandaşımızın 70'inin testi pozitif çıktı. Sokağa çıkma kısıtlamasında aile ve eş dost ve aile ortamında bir araya gelinmeye devam ediliyor. Bunlar büyük bir risk. Olmaması gerekiyor. İl dışından geliş gidişlerde var. Çünkü Samsun ana arterde bulunuyor. HES kodu uygulamasına AVM’ler de 4 ay önce geçtik. Ana arterler ve Mecidiye Çarşısı'nda 2,5 ay önce uygulamaya geçtik. Geçen haftada tüm zincir marketlerde HES Kodu uygulamasına geçildi" dedi. 

GÜNDE BİRKAÇ KEZ BAKILIYOR
"Pozitif vakaların dışarıda gezmesi bizim için büyük bir risk taşıyor" diyen Vali Doç. Dr. Dağlı, şunları söyledi: Önemli bir konu da kırsal mahallelere girişlerde jandarma ekiplerinin HES sorgusu yaptığının altını çizen Vali Doç. Dr. Dağlı şunları söyledi: "Maalesef kural ihlalleriyle karşılaşıyoruz. Bunlardan AVM'ye, ve berbere gidenler, otobüse binmeye çalışanlar var. Bu üzücü bir durum. Aşılamada gayet iyi gidiyoruz. 270 bin sayısına ulaştık. Hedefimizin yüzde 73 'ünü tamamladık. Arkadaşlarımızda takibini çok iyi yapıyor. Ayrıca günlük 2 bin vatandaşımızı evlerinden takip ediyoruz. Çünkü karantinada olması gerekenlerin evden çıkmamaları gerekiyor. Hafta bir defa değil. Günde birkaç kez evlerine bakılmak suretiyle kontrolleri yapılıyor. Duyarlı hemşerilerime teşekkür ediyorum. Diğer vatandaşlarımızı da duyarlı olmaya davet ediyorum."

Yorumlar (0)