Uzman isim açıkladı: Samsun testlerde yüzde 80 oranlarında mutasyonlu virüsle enfekteydi

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Faruk Aydın, "Yapılan testlerde Samsun geçen haftalarda yüzde 80 oranında mutasyonlu virüsle enfekte durumdaydı. Trabzon'da ise yüzde 30 ile 50 idi ama bugünlerde 50'nin üzerine çıkmaya başladı. Bölgedeki diğer illerimizde de buna benzer bir durum olduğunu düşünüyorum." dedi.

Samsun 18.03.2021, 11:58 18.03.2021, 14:59
534
Uzman isim açıkladı: Samsun testlerde yüzde 80 oranlarında mutasyonlu virüsle enfekteydi

Uzman isim açıkladı: Samsun yapılan testlerde yüzde 80 oranlarında mutasyonlu virüsle enfekteydi Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Faruk Aydın, "Yapılan testlerde Samsun geçen haftalarda yüzde 80 oranında mutasyonlu virüsle enfekte durumdaydı. Trabzon'da ise yüzde 30 ile 50 idi ama bugünlerde 50'nin üzerine çıkmaya başladı. Bölgedeki diğer illerimizde de buna benzer bir durum olduğunu düşünüyorum." dedi.

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Faruk Aydın, yeni tip koronavirüsle (Kovid-19) mücadelede gelinen süreçte herkesin tedbirlere daha fazla uyması halinde bahar ve yaz aylarının daha keyifle geçirilebileceğini söyledi. Aydın, Sinop'tan Artvin'e kadar olan bölgedeki bütün illerde vaka sayılarının blok halinde yüksek olduğunu ifade ederek, "Yapılan testlerde Samsun geçen haftalarda yüzde 80 oranında mutasyonlu virüsle enfekte durumdaydı. Trabzon'da ise yüzde 30 ile 50 idi ama bugünlerde 50'nin üzerine çıkmaya başladı. Bölgedeki diğer illerimizde de buna benzer bir durum olduğunu düşünüyorum." dedi.

İZİN ALINMIŞ TÜM AŞILAR FAYDALI VE GÜVENLİDİR

Aydın, Türkiye'de aşılama programının başarıyla devam ettiğini, kendisinin de bir sağlık çalışanı olarak bu durumdan çok memnun olduğunu söyledi.

Hiçbir kanıt olmadan aşıya karşı çıkanlar olduğunu anımsatan Aydın, bunun nedenini anlayamadığını dile getirdi.

Aydın, dünyada izin alınmış tüm aşıların faydalı ve güvenli olduğuna dikkati çekerek, vatandaşlardan bilim insanlarına inanmalarını ve Sağlık Bakanlığının önerilerine uymalarını istedi.

Bilim insanları olarak aşıların çok önemli yan etkilerinin bulunmadığını, aksine insana pozitif yönde faydaları olduğunu sürekli dile getirdiklerini vurgulayan Aydın, şunları kaydetti:

"O nedenle kanıtı olmayan kulaktan dolma bilgilerle, hiçbir belgesi, bilgisi olmayan düşüncelerle aşı karşıtlığı ülkemize zarar verir. İnsan olarak da böyle bir sorumluluğun altına girmememiz lazım. Aşı karşıtlığı bir de kişisel olarak bana göre, bir suç gibi bir şey, çünkü sizin kendi sağlığınız dışında, bu mikroorganizmayı alıp etrafınıza dağıtmaya da neden olabilirsiniz. 'Ben aşı olmuyorum' diyebilirsiniz ama bulaştırıcı bir hastalıkta bunu söyleme hakkınızın olmadığını düşünüyorum. Hekim olarak da buna üzülüyorum çünkü başka insanların hayatının ihmal edilmesi anlamına gelir. Vatandaşlarımızın bu sorumluluğu iyi anlayacak durumda olduğunu düşünüyorum."

Aydın, sırası gelen herkese aşılarını mutlaka yaptırmaları çağrısında bulunarak, "Aşılananlar arasında gördüğümüz durum, aşının sağlıkları lehine olduğudur. Yoğun bakıma ihtiyaçları olmadığı, ağır bir hastalık geçirmedikleri bir gerçektir. Dolayısıyla bütün insanların bu gerçeklere uymasını talep ve rica ediyorum." dedi.

Yorumlar (1)
Akıllı 7 ay önce
Beynimizin yüzde 5 ini kullanıyoruz onuda siz almayın 5 defa aynı kıtayı yazmışsınız neden biz aptalmıyız