Usta'dan 'rezerv' çıkışı 'Hesabı bir gün sorulacak'

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Samsun Milletvekili Erhan Usta, Merkez Bankasının rezervlerinde 128 milyar dolarlık bir kayıp rezerv olduğunu iddia etti.

Samsun 11.03.2021, 14:50
324
Usta'dan 'rezerv' çıkışı  'Hesabı bir gün sorulacak'

 Usta'dan 'rezerv' çıkışı  'Hesabı bir gün sorulacak' İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Samsun Milletvekili Erhan Usta, Merkez Bankasının rezervlerinde 128 milyar dolarlık bir kayıp rezerv olduğunu iddia etti.

 

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Samsun Milletvekili Erhan Usta, Merkez Bankası'nda 128 milyar dolarlık bir kayıp rezerv olduğunu belirterek, "Hükümet istiyor ki muhalefet bu işi bıraksın. Bu işin peşini biz bıraksak ta, Türk milleti bırakmaz. Bu işin hesabı bir gün sorulacaktır" dedi.


'128 MİLYAR DOLAR ERİME VAR'
Merkez Bankası'nda 128 milyar dolarlık bir erime olduğunu belirten Milletvekili Usta, "128 milyar dolar civarında rezervlerde bir erime var. Kayıp bir rezerv var. Hükümet istiyor ki muhalefet bu işi bıraksın. Bu işin peşini biz bıraksak ta, Türk milleti bırakmaz. Bu işin hesabı bir gün sorulacaktır. Burada bizim itiraz ettiğimiz temel nokta şu; bu rezervler evrensel ölçekte Merkez Bankalarının uyguladığı usullerin dışında, bir usulle erimiştir. Nasıl eridiğinin hususu bilinememektedir. Hiçbir açıklama yapılmadan bu rezervler erimiştir" ifadelerini kullandı.

'REZERVLERİN ERİDİĞİ İTİRAF EDİLDİ'
Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan'ın rezervlerin eridiğini kabul ettiğini belirten Milletvekili Usta, "Merkez Bankları attığı her adımı açıklamak durumundadır.  Bizim 128 milyar dolarımız eridi, Merkez Bankasının bu rezervleri sattığına ilişkin bir tane açıklama yapılmadı. Sadece kendi rezervleri değil, kamu bankaları rezervleri, BOTAŞ'ın rezervleri de kullanıldı. Lütfi Elvan'da rezervlerin eridiğini itiraf etmiştir. Hazine ve Maliye Bakanın açıklamasından biz bu rezervlerin eridiğinin kabul edildiğini de birinci ağızdan işitmiş olduk" diye konuştu.

Yorumlar (0)