Usta dan ekonomi yorumu... Ekonomide kriz kronikleşti

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Samsun Milletvekili Erhan Usta, Türkiye'de krizin kronikleştiğini, ekonomik adımların doğru atılması gerektiğini söyledi.

Samsun 10.03.2021, 15:16
137
Usta dan ekonomi yorumu... Ekonomide kriz kronikleşti

 Usta dan ekonomi yorumu... Ekonomide kriz kronikleşti İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Samsun Milletvekili Erhan Usta, Türkiye'de krizin kronikleştiğini, ekonomik adımların doğru atılması gerektiğini söyledi.

 
 
İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Samsun Milletvekili Erhan Usta, Türkiye ekonomisinin kişi başı gelir açısından 7 yıldır üst üste küçüldüğünü belirterek, "Artık şu anda kriz kronikleşti. Bu durumu iyi düşünmek, adımlarımızı buna göre atmamız lazım" dedi.

'7 YILDIR KÜÇÜLEN BİR EKONOMİ'
Türkiye'de ekonomik krizin kronikleştiğini belirten Milletvekili Usta, "2 milyon esnafa bir yıldır iş yerleri kapalı ve gelir kaybına uğramış iken, 5 milyar lira destek öngöreceksiniz, 7 tane müteahhite 31 milyar lira garanti kapsamında ödeme yapacaksınız. Bunun insafla, izanla, akılla, vicdanla bağdaştıracak bir yanı yok. Yüzde 17 faize rağmen, piyasa faiz artırımı bekliyor. Bu faiz artırımını yapmadığınız sürece, yarın dolar kurunun tekrar dalgalanmaya başladığını göreceğiz. Bu da ekonomi de ciddi bir istikrarsızlık demektir. 7 yıldır kişi başı gelir açısından üst üste küçülen bir ekonomiden bahsediyoruz. Artık şu anda kriz kronikleşti. Bu durumu iyi düşünmek lazım, adımlarımızı buna göre atmamız lazım" ifadelerini kullandı.

'HAZİNE KEFİL YAPILIYOR'
Yatırım ve Hizmetlerin Yap-İşlet-Devret Modeli Çerçevesinde Yaptırılması Hakkındaki Kanun'da yapılacak değişiklikleri eleştiren Milletvekili Usta, "Mart 2020'den sonra ihalesi yapılmış ancak uygulama sözleşmesi imzalanmamış ve dış finansman ihtiyacı olan yap-işlet-devret projeleri var. Bunların bir kısmı için, Kamu Finansman ve Borç Yönetimi Kanunu'ndaki sınırlamalara tabi olmaksızın, tamamen sistemin dışındaki, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığını kefil yapan, yani özel sektörün borcuna Hazineyi kefil yapan bir düzenleme getiriliyor. Yap-işlet-devret projeleri ile gelir garantilerini verildiği yetmiyormuş gibi, 7 tane projede de 17.2 milyar dolarlık borç üstlenim antlaşması imzalanmış. Bu yükler ekonominin rekabet gücünü azaltılıyor" diye konuştu.

Yorumlar (0)