Samsun'da sağlıkçıların hak mücadelesi

Türkiye Sağlık İşçileri ve OMÜ rektörlüğü ile  toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine hak arayışına giren sağlık işçileri, açtıkları dövizlerle seslerini duyurmak istedi.

Samsun 02.04.2021, 19:21 03.04.2021, 09:01
284

Samsun'da sağlıkçıların hak mücadelesi Türkiye Sağlık İşçileri ve OMÜ rektörlüğü ile  toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine hak arayışına giren sağlık işçileri, açtıkları dövizlerle seslerini duyurmak istedi.

  

Samsun'da sağlık işçileri, OMÜ Rektörlüğü ile Türkiye Sağlık İşçileri Sendikası arasında toplu sözleşme görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine hak ettikleri ücretleri almak istediklerini belirterek, eylem yaptı 

"EŞİT İŞE,  EŞİT ÜCRET"
Türk-İş'e bağlı Sağlık İşçileri Sendikası ile OMÜ yönetimi arasında anlaşma sağlanamayınca konu arabulucuya kaldı. Cumhuriyet Meydanı'nda biraraya gelen işçiler, açtıkları "Ekmeğime dokunma", "Sağlık işçileri Kovid-19 ile mücadele ediyor", "OMÜ'de 24. yılımı çalışıyorum asgari ücretliyim" , "Eşit işe eşit ücret", "Çalışana değil, pandemiye mesafe koy", " Biz hep buradaydık, 1 Kasım'da gelmedik" yazılı dövizler açtı. Sendika Başkanı İrfan Kalyoncu, görüşmelerden OMÜ yönetimi tarafından atanan heyetin katı tutumu nedeniyle sonuç alınamadığını belirtti. 

'GERİYE GİDELİM' DEDİLER
Yeni toplu iş sözleşme döneminde, işçilerin mağdur olduğunu belirten Başkan Kalyoncu, "Yetkili sendika olarak, bakanlıktan yetki tespitimizi istedik ve müzakere çağrısını yaptık ve ilk oturumu 23 Aralık 2020 tarihinde başlattık. 60 günlük yasal sürecimiz başladı.  İlk oturumda işçi arkadaşlarımızda katıldı.  Şu anda maaşa yansıyan 300-500-600 TL'lik aylık ücretlerin fazla verildiğini söyledi. Yani dediler ki 1 Kasım itibariyle sözleşmeye dahil olan arkadaşlar, yüzde 20 zam aldılar. 31.12.2020'deki asgari ücrete gelen zamdan da faydalandılar. Biz daha fazla ödemek istemiyoruz. Ücretlerde ve sosyal haklarda pazarlık yaparak 'geriye gidelim' dedi. Ben böyle bir sözleşme ilk defa görüyorum" dedi. 


MASADA BİTİRELİM 
"Bizler sağlıkçıyız. Kapıdan girdiğinizde güvenlikten bakım yapan hemşirelere kadar hepsi işçi" diyen Kalyoncu şunları söyledi: "Biz çalışıyoruz. Çalıştığımızın karşılığını istiyoruz. İnsanca yaşamak istiyoruz. OMÜ Rektörü Prof. Dr. Ünal'a sesleniyorum Lütfen OMÜ'nün en başı arkadaşlarımızın dertlerini anlatabileceği en son nokta sizsiniz. Sağlık Bakanlığı'nda alınan haklar ne ise işçilerimize de o haklar verilsin. Gelin bu sözleşmeyi masada bitirelim.  Biz sağlık işçileri olarak, direneceğiz. Biz işçiyiz,  Biz haftaya sesimizi duyurabilmek için protesto edeceğiz ve  kollarımıza  siyah kurdele takacağız.  Şehrin yöneticilerine OMÜ'ye ve milletvekillerine seslenmek istiyorum. Burada haksızlık ve mağduriyet var. Gelin arkadaşlarımızla sizlerde yüzleşin ve lütfen arkadaşlarımızın da yaşanılabilir bir seviyede ücret almasına sebep olun.  Rektör Yavuz Ünal, siz de elinizi taşın altına koyun biz de yine toplanarak size teşekkür edelim."

Emre ÖNCEL

Yorumlar (0)