Samsun'da profesör açıkladı! Farklı bir mutasyon mu var ?

Samsun OMÜ Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Asuman Birinci, Karadeniz’de mevcut mutasyonların dışında farklı bir mutasyonun varlığının düşünüldüğünü söyledi.

Samsun 03.04.2021, 10:18 03.04.2021, 18:29
827
Samsun'da profesör açıkladı! Farklı bir mutasyon mu var ?


Samsun'da profesör açıkladı! Farklı bir mutasyon mu var ?  Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Asuman Birinci, Karadeniz’de mevcut mutasyonların dışında farklı bir mutasyonun varlığının düşünüldüğünü söyledi.

VAKALAR SÜREKLİ ARTIYOR 
Sağlık Bakanlığı'nın açıkladığı 13-19 Mart verilerinde 100 binde 508,97 olan vaka sayısı, 20-26 Mart tarihleri arası korona tablosuna göre 100 binde 586,84’e yükselmişti. Karadeniz’de özellikle 5 ilde vaka artış hızı sürekli olarak artarken, bu durum Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi’nde araştırma konusu oldu. OMÜ Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Asuman Birinci, Karadeniz’de mevcut mutasyonların dışında farklı bir mutasyonun varlığı konusunda çalışma yürüttüklerini açıkladı.

SONUÇLAR ÇIKMADI
Prof. Dr. Asuman Birinci, “ Karadeniz’de mevcut mutasyonların dışında farklı bir mutasyonun varlığı düşünülüyor. Çalışma devam ettiği için sonuçlar çıkmadığından dolayı açıklayamıyoruz. İlerleyen günlerde çalışma sonucu belli olunca açıklanacak. Çalışma bitince veriler açıklanır” dedi.

AŞILAMA SÜRÜYOR 
Virüsün yaygın olduğu Karadeniz illerinde Samsun’da 197 binden fazla birinci doz, 145 binen fazla ikinci doz aşı uygulandı. Trabzon’da 128 binden kişiye birinci doz, 97 binden fazla da ikinci doz aşı uygulandı. Giresun’da 85 binden fazla birinci doz, 64 binden fazla ikinci doz aşı uygulandı. Ordu’da 120 binden fazla birinci doz, 64 binden fazla ikinci doz aşı uygulandı. Sinop’ta 43 binden fazla birinci doz, 30 binden fazla da ikinci doz aşı yapıldı.
 

Yorumlar (2)
Samsunlu 6 ay önce
Mutant virüsünden daha tehlikeli virüs var oda cahillik kendini bilmezlik samsunda covidli hastalar dışarda geziyor sonra neden vaka arttı işte cahiller ve kendini bilmezler yüzünden en büyük virüs bunlar yoksa alacağımız tedbirlerle bu hastalığı yeneriz ama cahillerle kendini bilmezlerle hiç birşey kazanılmaz
Kırbaç 6 ay önce
düşünmekten fazlasını yapın...! Aşı yapın mesela