banner1518

banner1608

banner1526

banner1588

banner1496

banner1324

banner1581

Samsun’da o konu yargı yolunda... Büyükşehir’in o talebi kanuna aykırı

Samsun'da Av. Batuhan Çamlıbel, Büyükşehir Belediyesi'nin ticari taksi ve servis araçlarından kanuna aykırı ücret talep ettiklerini belirterek, konuyu yargıya taşıyacaklarını belirtti.

Samsun 04.03.2021, 23:13
1584
Samsun’da o konu yargı yolunda... Büyükşehir’in o talebi kanuna aykırı

Samsun’da o konu yargı yolunda... Büyükşehir’in o talebi kanuna aykırı Samsun'da Av. Batuhan Çamlıbel, Büyükşehir Belediyesi'nin ticari taksi ve servis araçlarından kanuna aykırı ücret talep ettiklerini belirterek, konuyu yargıya taşıyacaklarını belirtti.
 

Samsun'da Av. Batuhan Çamlıbel, belediyelerin taşımacılık hizmeti veren ticari taksi ve servis araçlarından 'Belediye Gelir Kanunu'na aykırı olarak çalışma izin belgesi ve araç uygunluk ücreti adı altında ücret talep ettiklerini öne sürerek, konuyla ilgili hukuk mücadelesi verileceğini söyledi.

'İADE EDİLMESİNE KARAR VERİLDİ'
Bazı illerde konuyla ilgili açılan davaların kazanıldığı ve yapılan inceleme sonucunda hukuka aykırı olarak talep edilen ücretlerin iadesine karar verildiğini ifade eden Çamlıbel, "Belediyeler, taşımacılık hizmeti veren ticari taksi ve servis araçlarından belediye gelir kanununa aykırı olarak, çalışma izin belgesi ve araç uygunluk ücreti adı altında ücret talep etmektedir. Söz konusu ücret ise sürücülerimiz tarafından kendilerine dayatılan zorunluluk gereği periyodik olarak ödenmektedir" dedi.  

'EKONOMİK SIKINTI YAŞIYORLAR'
Samsun Servisçiler Odası Başkan Adayı Ali Yurtsever'in talebine binaen, Samsun'da da hukuk mücadelesi verileceğini kaydeden Çamlıbel, "Vergilerin Kanuniliği ilkesi uyarınca 'Belediye Gelir Kanunu'nda yeri olmaksızın talep edilen ücretlerin pandemiden dolayı zaten büyük ekonomik sıkıntı yaşayan sürücü esnaflarımıza yasal mevzuat gereğince geçmiş 5 yıla dönük olarak iadesi gerekmektedir" ifadelerini kullandı. 

Merve İLHAN

Yorumlar (0)