Samsun'da isyan ettiler! Samsun Büyükşehir Belediyesi'ne çağrı

Samsun'da servisçi esnafı, okulların açılmasına rağmen zor durumda olduklarını belirterek, Büyükşehir Belediyesi'ne 'servis güzergah belgesi' bedeli almaması çağrısı yaptı

Samsun 24.03.2021, 21:55 25.03.2021, 10:50
632

Samsun'da esnaf isyan etti! Samsun Büyükşehir Belediyesi'ne çağrı Samsun'da servisçi esnafı, okulların açılmasına rağmen zor durumda olduklarını belirterek, Büyükşehir Belediyesi'ne 'servis güzergah belgesi' bedeli almaması çağrısı yaptı

Samsun'da servisçi esnafı, yüz yüze eğitimin başlamasının kendilerine bir getirisi olmadığını, devletten kredilerle ilgili destek beklediklerini ve pandemi sürecinde bir çok şehirde olduğu gibi Samsun'da da Büyükşehir Belediyesi'nin 'servis güzergah belgesi' bedelini almaması talebinde bulundu. 

YETERLİ DEĞİL

Pandemiden en çok etkilenen kesim olduklarını ve okulların açılmasına rağmen hala büyük sıkıntı yaşadıklarını belirten Samsun Servis Aracı İşletmecileri Esnaf Odası Başkanı Hüseyin Binay,"Sıkıntımız büyük. Okullar her ne kadar açılmış olsa da haftada iki gün eğitimle bu iş olmuyor. Yaklaşık bin servis aracımızın 800'ü yaklaşık bir yıldır çalışmıyor. Okullara servis yapan araç sayısı 80'i geçmez. Servisçiler olarak ilk önce faizsiz krediler ve kredi ertelemeleri ile ilgili devletimizden destek bekliyoruz" dedi.

"ZOR DURUMDAYIZ"

Büyükşehir Belediyesi'nin servis güzargah belgesi bedeli almamasını veya ücreti ertelemesini istediklerini ifade eden servisçi esnafı Celal Çavuş, "Taşımacılık yapan araçlardan yüzde 7 ila 8'si ancak servis yapabiliyor. Bu durumda aracın masrafını dahi karşılayamıyoruz. Öncelikle devletten faizsiz kredi desteği istiyoruz.  Büyükşehir Belediyesi'nin servis esnafına insiyatifli davranması lazım. Bu süreçte bizden 'servis güzargah belgesi bedeli' almasın ya da ileri bir tarihe ertelesin. Bu bedeli bir çok il, servisçi esnafından almıyor" diye konuştu.

BEDELİ ALINMAMALI

Koronavirüsten fazlasıyla etkilendiklerini kaydeden, servisçi esnafı Adem Taşdemir ise şunları söyledi: "Devlet üç ay servisçi esnafına destek sağladı. Büyükşehir Belediyesi'nden de servis güzargah belgesi bedeli olan bin ila bin 200 liraya tekabul eden bu ücreti almamasını istiyoruz. Emsal illere bakıldığında belediyeler bu ücreti servisçi esnafından almadı almadığı gibi de servisçi esnafına yardımda da bulundu" ifadelerini kullandı. 

Merve İLHAN


 

Yorumlar (0)