Samsun Valiliği açıkladı! İşte Samsun'da yeni korona tedbirleri...

Koronavirüsle mücadele kapsamında Samsun geneli için yeni kararlar alındı.

Samsun 12.03.2021, 23:48 13.03.2021, 08:34
1623
Samsun Valiliği açıkladı! İşte Samsun'da yeni korona tedbirleri...

Samsun Valiliği açıkladı! İşte Samsun'da yeni korona tedbirleri...Koronavirüsle mücadele kapsamında Samsun geneli için yeni kararlar alındı.


"Çok yüksek riskli" iller kategorisindeki Samsun'da bazı alanlara girişte, Hayat Eve Sığar (HES) kodu zorunluluğu getirildi. 

Valilikten yapılan açıklamaya göre, İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi, Vali Zülkif Dağlı başkanlığında toplandı.

Salgınla mücadele kapsamında HES kodu uygulamasıyla ilgili İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisince Samsun geneli için kararlar alındı.

Karara göre, kentte bulunan zincir market ile mağazaların personelinin ve müşterilerin mağaza/market girişlerinde, il merkezindeki Yusuf Ziya Yılmaz Otobüs Terminali ile ilçelerdeki şehirlerarası otogarlarda, otogar/terminal girişlerinde HES kodu sorgulamasının yapılması zorunluluğu getirildi.

Ayrıca alınan karar gereğince yolcu taşımacılığı faaliyeti gerçekleştirmek üzere Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığınca düzenlenen B1, B2, D1, D2 ve D4 yetki belgesi eki taşıt belgesinde kayıtlı olan taşıtlarda HES koduna bakılacak.

Kent merkezi ile ilçelerin giriş ve çıkışlarında polis ve jandarma noktalarının sayılarının artırılarak yapılan denetimlerde araç içinde bulunan kişilerin HES kodu sorgulanacak.

Sorgulama sonucunda riskli bulunan kişilerin 112 ile irtibata geçilerek Münevver Ayaşlı Kız Öğrenci Yurdu'na transferlerini sağlanacak.

Alınan kararlara uymayan vatandaşlara, Umumi Hıfzıssıhha Kanunu'nun 282'nci maddesi gereğince idari para cezası verilecek, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanunu'nun 195'inci maddesi kapsamında adli işlem başlatılacak.

Yorumlar (5)
Vatandaş 8 ay önce
Samsun'da dolmuşlarda insanlar içiçe gidiyor.4 tane dolmuş hattımız var.gunde binlerce insan taşıyor.bir şoföre gün içinde bulaşan virüsün,yolculara bulaşması sonucu sayılar artabilir
Vatandaş 8 ay önce
1. 2. 3. ve 4. Hatlar için durak ve HES kodu sorgulama alanı oluşturulabilir.bu alanların dışında araçlara biniş yapılmaz ise risk azalabilir
Samsunlu 8 ay önce
Sadece gülüyorum bunlara..vaka sayısı çok çok az iken bundan daha fazla tedbir vardı. Sayın valim Okullar teker teker vakalar çıkıyor ama hiçbir tedbir yok. Kimi illerde bizim yarımız kadar vaka olmasına karşı okullarda vaka çıkınca tüm okulları kapattılar. Keza kamu kurumlarının mesai saatleri tekrar 10.00 -16.00 olmalı hem trafik açısından hem de pandemiden
Ibrahim erol 8 ay önce
asıl sahillere dolan dipdibe mangalcıları ve sahilde drift yapanlara el atın .LÜTFEN
samsunnn 8 ay önce
sahiller batıpark cumartesi günü piknikten geçilmiyordu sayın valim hiç kusura bakmayın samsunda denetim sıfır.