Samsun'daki santrale çevrecilerden tepki 

ÇARÇED üyeleri, Çarşamba Biyokütle Enerji Santrali'nden Abdal Irmağı'na su boşaltılmasıyla firmanın taahhüdüne aykırı davrandığını belirterek, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'ne dilekçe verdi.

Samsun 26.03.2021, 22:32
480
Samsun'daki santrale çevrecilerden tepki 

Samsun'daki santrale çevrecilerden tepki ÇARÇED üyeleri, Çarşamba Biyokütle Enerji Santrali'nden Abdal Irmağı'na su boşaltılmasıyla firmanın taahhüdüne aykırı davrandığını belirterek, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'ne dilekçe verdi.

  

Çarşamba Çevre ve Çiftçiler Derneği Sözcüsü Murat Şenel, Çarşamba'da kurulan Biyokütle Enerji Santrali'nden Abdal Irmağı'na atık su bırakılmasıyla, proje tanıtım dosyasına aykırı hareket edildiğini öne sürdü ve konun takipçisi olacaklarını söyledi. 

ŞİRKET YALAN SÖYLEDİ
ÇARÇED üyeleri, Çarşamba Biyokütle Enerji Santrali'nden Abdal Irmağı'na  su boşaltılmasıyla firmanın taahhüdüne aykırı davrandığını belirterek, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'ne dilekçe verdi. Grup adına açıklama yapan ÇARÇED Sözcüsü Murat Şenel, firmanın devlete yanlış bilgi verdiğini ve proje tanıtım dosyası ile gerçeklerin örtüşmediğini belirterek, "Sıcak suyu Abdal Irmağı'na bırakmıştır. Proje tanıtım dosyasında şirket, devlete yalan söylemiştir. Dosya'da diyor ki, 'Ben Abdal Irmağı'na kesinlikle atık su vermeyeceğim, katı atıkta atmayacağım. Ama gördük ki şirket yaklaşık 15 gündür Abdal Irmağı'nı çok kötü duruma getirmiş. 2016 yılında Cumhurbaşkanımız tarafından Çarşamba Ovası Büyük Ova ilan edildi. Nitelikli tarım arazisi olmasına rağmen 2018 senesinde Cumhurbaşkanın imzaladığı kanun hükmüne aykırı sanayi açmaya çalışıyor" dedi.

6 BİN 500 DİLEKÇE NEREDE ?
Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'ne toplamda iki dilekçe bildirdiklerini ve cevap beklediklerini ifade eden Şenel, "Bundan yaklaşık 14 ay önce Samsun ve Çarşamba'da topladığımız 6 bin 500 dilekçe vardı. Bu dilekçelerin içerisinde tesisin ovaya zarar vereceği belirtiliyordu. Ama İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü'ne yazık ki 1 buçuk senedir bizim dilekçelerimizi işleme koymadı cevapta vermedi. İkinci olarak Abdal Irmağı'na bırakılan suyun gerekçesi buna nasıl izin verildiğini, ne tür işlemler yapıldığını ve bu suyun devamında vatandaşlar yoğun bir şekilde tarım yapmakta bu su yaklaşık 10 gün içerisinde ciddi bir kirliliğe sebep oldu"dedi. 

ŞENEL'DEN TEPKİ
Murat Şenel, santralle ilgili sorunların açığa kavuşması gerektiğini belirterek, 
İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Arzu Önşen kafasındaki soru işaretlerini şirket yetkililerine yöneltmişti. Arzu Hanım çok isabetli bir soruyla suyun ne olacağını sormuştu. Şirketin proje tanıtım dosyasında  'atık su veya katı atığı 590 metre mesafedeki Abdal Irmağı'na kesinlikle vermeyeceğiz' diyor. Fakat görünen o ki şirket bu suyu Abdal Irmağı'na veriyor. Bir soru işareti daha var. Santral günde bin 500 ton su kullanıyorlar. Bu suyu nereden temin ettiklerini bilmiyoruz. Bilir kişilerin raporunda 5 litre saniyelik bir kuyu  olduğunu bu kuyunun da işletmeye yetmeyeceğini söylüyor. Acaba Samsun şehir şebekesinden mi su veriliyor veya kirlettikleri Abdal Irmağı'nın biraz yukarısından bir su mu çekiyorlar? Bu konularında açıklığa kavuşması lazım."

'DOĞRU CEVAP VERMEDİLER'
İYİ Parti Kadın Politikalarından Sorumlu İl Başkan Yardımcısı Saydam Bayram ise  şunları söyledi:  "İYİ Parti Genel Merkez Doğa ve Çevre Politikaları Başkanı Arzu Önşen ile beraberindeki heyetin gelmesi aslında çok iyi oldu. Arzu Önşen'in sorduğu soruların hiç birinin doğru cevabını vermediler. Bunlar kağıtlarda da var. Genel Merkezi'de arkamıza aldık. Bundan sonraki süreçte de Şahin Dağları, Çarşamba Ovası veya maden çıkarma olayları ile ilgili gerekli önlemlerimizi alacağız" dedi. 

Emre ÖNCEL

Yorumlar (1)
M.k 6 ay önce
Bu santraldekiler bastan asagi yalanci 3 sene 5 sene sonra gorecek oranin halki toprak tan verim alamayinca