Samsun'da yüz yüze eğitim devam etmeli mi? Eğitimcilerden farklı görüşler

Türkiye'de vaka sayısının en yüksek il olduğu Samsun'da eğitim sendikası başkanları tarafından yüz yüze eğitim ile ilgili farklı açıklamalar yapıldı.

Samsun 22.03.2021, 21:39 22.03.2021, 21:54
1247
Samsun'da yüz yüze eğitim devam etmeli mi? Eğitimcilerden farklı görüşler

Samsun'da eğitim sendikası başkanları, yüz yüze eğitim ile ilgili farklı görüşler bildirdi

Türkiye'de vaka sayısının en yüksek il olduğu Samsun'da eğitim sendikası başkanları tarafından yüz yüze eğitim ile ilgili farklı açıklamalar yapıldı.

FARKLI GÖRÜŞLER GELDİ 

Eğitim Bir-Sen Samsun 1 No'lu ve Memur-Sen İl Temsilcisi Hamdi Yıldız, yüz yüze eğitimin devam etmesi ve öğretmenlerin en kısa zamanda aşılarak koruma altına alınması gerektiğini belirtirken Eğitim-Sen Samsun Şube Başkanı Arzu Topaloğlu ile Eğitim-İş Sen Samsun Şube Başkanı Rüstem Kara ise vaka artışından dolayı yüz yüze eğitime bir an önce ara verilmesini talep ettiklerini belirtti.

BAKANLIKLAR HAREKETE GEÇMELİ

Sağlık Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı'nın tüm öğretmenlerin aşılanmasını sağlaması gerektiğini belirten Yıldız, "Eğitimin yüz yüze olmamasından dolayı çok ciddi bir kayıp yaşadık. Kademeli olarak başlatılan yüz yüze eğitimin sürdürülmelidir. Öğretmenlerin aşılanmasında geç kalınmasından dolayı bir sıkıntı yaşansa da okullarımızın hepsinde vakayla karşılaşılmıyor. İlgili bakanlıklar bir an önce harekete geçerek öğretmenlerimizin aşılaması sağlanmalıdır" dedi.

MESLEKTAŞIMIZI KAYBETTİK 

Yüz yüze eğitim ısrarından bir an önce vazgeçilmesi gerektiğini belirten, Topaloğlu, "Bu süreçte veremediğiniz eğitimin sınavını yapma ısrarı eşitsiz ve adaletsiz bir durum doğuracaktır. Çarşamba'daki öğretmen arkadaşımızın vefatını çok büyük bir üzüntüyle öğrendik. Biz, arkadaşımızın yaşam savaşı verdiği esnada uyarılarımızı yapıyorduk. Hijyen ile ilgili hiçbir önlem alınmadan okulların yüz yüze açılması kararı, geldiğimiz bu noktanın habercisiydi. Eğitimin telafisi olabilir ama kaybettiğimiz hayatların telafisi olamaz "ifadelerini kullandı. 

ARA VERİLMESİ GEREKİYOR

Bir an önce okulların kapanarak, yüz yüze eğitimden vazgeçilmesi gerektiğini kaydeden Başkan Kara ise şunları söyledi, "Kovid-19'un en yaygın olduğu il Samsun. Bu sıkıntıyı sadece öğretmenler değil, tüm Samsun yaşayacak. Bu süreç devam edecek gibi görülüyor. Çünkü, salgın toplumun her tarafına yayıldı. Okullardan da bu salgını daha fazla artırmamamız gerekiyor." 

Merve İLHAN, Emre ÖNCEL

Yorumlar (0)