Samsun'da yaşandığı iddia edilen 'flüt' olayı hakkında açıklama!

Samsun Milli Eğitim Müdürlüğü, kentte bir okulda aynı flütü kullanan öğrencilerin yeni tip koronavirüs (Kovid-19) testinin pozitif çıktığı haberinin gerçeği yansıtmadığını bildirdi.

Samsun 02.04.2021, 13:02
2061
Samsun'da yaşandığı iddia edilen 'flüt' olayı hakkında açıklama!

Samsun'da yaşandığı iddia edilen 'flüt' olayı hakkında açıklama! Samsun Milli Eğitim Müdürlüğü, kentte bir okulda aynı flütü kullanan öğrencilerin yeni tip koronavirüs (Kovid-19) testinin pozitif çıktığı haberinin gerçeği yansıtmadığını bildirdi.

İl Milli Eğitim Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada, bazı ulusal medyada, "Samsun'da bir okulda aynı flütü kullanan 5 öğrencinin ailesinden 14 kişinin koronavirüs testi pozitif çıktı" başlıklı haber ve haberin içinde Samsun'da bir okulun tabelasının görsellerinin yer aldığı belirtildi.

Açıklamada, konuyla ilgili yapılan araştırma neticesinde haberde belirtilen şekilde bir olayın Samsun'da gerçekleşmediğinin tespit edildiği vurgulanan açıklamada, haberlerin gerçeği yansıtmadığının anlaşıldığı kaydedildi.

SAMSUN DEĞİL KARADENİZ'DE BAŞKA BİR İL

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Asuman Birinci, "Samsun'da bir okulda aynı flütü kullanan 5 öğrencinin ailesinden 14 kişinin korona virüs testi pozitif çıktı" haberlerinin gerçeği yansıtmadığını, olayın Samsun değil Karadeniz’de başka bir ilde ve virüsün de okulda değil 'doğum günü partisinde' yayıldığını açıkladı.

Virüsün okulda değil doğum günü partisinde meydana geldiğinin altını çizen Prof. Dr. Asuman Birinci, “Öncelikle bu okulda bir bulaş değil. Bir evde doğum günü partisi sırasında çocuklar oyun sırasında flüt kullanıyorlar ve çocuklardan birinin babası pozitif, diğer çocuklarda da hastalık görülüyor. Sonuç olarak 14-15 kişi pozitif oluyor. Bu yakın temasla bulaşan bir hastalık. Aynı evde oturmayan bütün kişileri yabancı olarak kabul etmemiz lazım. Bu çok yakın arkadaşınız olabilir, annemiz, babamız, kardeşimiz, çocuğumuz olabilir fakat bunlardan da korunmamız lazım. Bu hastalık çok uzaklardan gelmiyor. Bize bir yakınımızdan bulaşıyor. Bunu göz önünde bulundurmamız lazım. Bu olayın Karadeniz bölgesinde bir ilde meydana geldiğini söyleyebilirim. Bulaş Karadeniz’de bir ilde okulda meydana gelmemişi doğum gününde meydana gelmiş” diye konuştu.
 

Yorumlar (0)