Samsun'da üreticiye çağrı! Bazı sorunlar yaşanıyor

Samsun Ziraat Odası Başkanı Hasan Tütüncü, hava şartları dolayısıyla sebze ve meyve ile ilgili bazı sorunlar yaşandığını söyledi. Tütüncü, "Çiftçilerimizi bahçesini ve tarlasını, TAHSİM'e giderek sigortalatmasını istiyoruz" dedi

Samsun 23.03.2021, 22:35 23.03.2021, 22:58
468
Samsun'da üreticiye çağrı! Bazı sorunlar yaşanıyor

Samsun'da üreticiye çağrı! Bazı sorunlar yaşanıyor Samsun Ziraat Odası Başkanı Hasan Tütüncü, hava şartları dolayısıyla sebze ve meyve ile ilgili bazı sorunlar yaşandığını söyledi

Samsun Ziraat Odası Başkanı Hasan Tütüncü,  hava şartlarının fındığı etkilemediğini fakat sebze ve meyvede bir takım aksaklıklar yaşandığını belirtti. 

YAZ KURAK GEÇTİ

Samsun'da hava sıcaklıklarının artması Kar yağışısının fındığın çiçek açmasına engel olduğunun altını çizen Tütüncü, "Şu ana kadar fındıkta herhangi bir zarar olmadı. Çiftçimizin yüzde 99'u bu durumdan memnun. Biz yine de çiftçilerimizi bahçesini ve tarlasını, TAHSİM'e giderek sigortalatmasını istiyoruz. Sigortalatmaları için de gayret gösteriyoruz" dedi.

AKSAKLIK OLDU 

Üreticinin bu sene sebze ve meyveden beklenilen randımanı alamadığını kaydeden Tütüncü, "Yaz ayı çok kurak geçti. Bundan dolayı sebzede de meyvede de bir takım aksaklıklar oldu. Kurak bizleri çok etkiledi. İnşallah bu yaz güzel geçer" ifadelerini kullandı.

100 METRE ÇEKİLDİ

Suyun 100 metreye kadar çekildiğini belirten Tütüncü, "Yılın hemen hemen yüzde 60'ı kurak seyrediyor. Bundan dolayı da su sıkıntısı çekiyoruz. 4-5 metreden çıkan su, 100 metreye kadar çekildi. Suyun bilinçli ve idareli kullanılmasını da istiyoruz" diye konuştu.

Emre ÖNCEL

Yorumlar (0)