Samsun'da sağlıkçılar tek ses: 'Tükendik'

Samsun Tabipler Odası Başkanı Dr. Funda Furtun, sağlık çalışanlarının pandeminin birinci yılında acı ve öfke ile dolu olduklarını söyledi

Samsun 11.03.2021, 21:12
212
Samsun'da sağlıkçılar tek ses: 'Tükendik'

Samsun'da sağlıkçılar tek ses: 'Tükendik' Samsun Tabipler Odası Başkanı Dr. Funda Furtun, sağlık çalışanlarının pandeminin birinci yılında acı ve öfke ile dolu olduklarını söyledi

Türkiye'de ilk koronavirüs vakasının görülmesinin birinci yılı nedeniyle gerçekleştirilen basın açıklamasında konuşan Samsun Tabip Odası Başkanı Dr. Funda Furtun, "Pandeminin tüm yükünü sağlık emekçilerinin üstüne yıktığınız, süreci yönetemediğiniz, bizleri koruyamadığınız için tükendik ve öldük, suçlusunuz" ifadelerini kullandı. 

'TÜM YÜK ÜZERİMİZDE'

Türk Hemşireler Derneği, Radyoloji Teknisyen ve Teknikerler Derneği, Sosyal Hizmet Uzmanları Derneği ile Sağlık Emekçileri Sendikası Samsun şubeleri adına gerçekleştirilen basın açıklamasında konuşan Başkan Furtun, pandeminin birinci yılında acı ve öfke ile dolu olduklarını belirterek, "Pandeminin tüm yükünü sağlık emekçilerinin üstüne yıktığınız, süreci yönetemediğiniz, bizleri koruyamadığınız için tükendik ve öldük, suçlusunuz" ifadelerini kullandı. 

'ŞEFFAF YÖNETİLEMEDİ'

Türkiye'de bir yıldır 385 sağlık çalışanının koronavirüs nedeniyle hayatını kaybettiğini hatırlatan Furtun, "Ağır çalışma koşulları hekim ve sağlık çalışanlarında tükenmişlik yaratmıştır. İnsan hakları ve Uluslararası Çalışma Haklarına aykırı olarak emeklilik, izin ve istifa hakları ellerinden alınan sağlık çalışanlarının özlük hakları ve çalışma koşulları pandemi süresince kötüleşmiştir. Pandemi döneminde şeffaf olmayan Sağlık Bakanlığı, aşı sürecinde de başarısız olmuş, süreci şeffaflıkla yönetememiş, toplumu tek aşıya mahkum bırakmıştır. Günlük aşı doz uygulaması çok yetersiz olup, bu gidişle ancak 2 yıla yakın bir sürede toplumun aşılaması yapılabilecektir" dedi.

'KONTROLSÜZ NORMALLEŞTİK'

Son açıklanan koronavirüs haritasında ülkenin yarısından fazlası çok yüksek risk ve yüksek riskli iken ve yeni tedbirler alınması gerekirken kontrolsüz bir normalleşmeye gidildiğini ifade eden Furtun, "Bunun sonuçları ne yazık ki hepimize tüm toplum olarak yeni bir pandemi artışı olarak yansıyacak, bu durum ise yeni hastalanma ve ölüm oranlarını da beraberinde getirecektir. Toplumsal hareketliliğe ve iller arası geçişlere, illere göre varyant virüs analizi yapılıp yeterli test ile uygun izolasyon önlemleri alınarak epidemiyoloji bilimi ışığında düzenleme getirilmeli, aşı doz ve hız oranı arttırılarak toplumsal bağışıklık hızla sağlanmalıdır" ifadelerini kullandı. 

Emre ÖNCEL
 

Yorumlar (0)