banner1589

banner1577

banner1526

banner1588

banner1587

banner1324

banner1581

Samsun'da sağlık çalışanları isyan etti: "Her gün Soma faciası kadar insan ölüyor"

Samsun'da sağlık çalışanları  koronavirüs nedeniyle "Her gün Soma faciası kadar insan ölüyor"  diyerek tepkilerini dile getirdi 

Samsun 15.04.2021, 12:16 15.04.2021, 14:15
770

Samsun'da sağlık çalışanları isyan etti: "Her gün Soma faciası kadar insan ölüyor" Samsun'da sağlık çalışanları  koronavirüs nedeniyle "Her gün Soma faciası kadar insan ölüyor"  diyerek tepkilerini dile getirdi 

Samsun'da biraraya gelen sağlık çalışanları salgın sürecinde hükümetin izlediği politikaları eleştirerek, tepkilerini dile getirdi  Grup adına açıklama yapan Samsun Tabip Odası Başkanı Genel Sekreteri Dr. Alper Aktaş, " Haftanın her günü ülkede Soma faciası kadar insanımız ölüyor" dedi. 

TEPKİLERİNİ DİLE GETİRDİLER 

Samsun İl Sağlık Müdürlüğü önünde biraraya gelen sağlıkçılar, 'Yaşam Hakkımızdan Vazgeçiyoruz" konulu basın açıklaması düzenledi. Koronavirüsle mücadelede sürecin kötü yönetildiğini belirten sağlıkçılar tepkilerini dile getirip, tükendiklerini ifade etti. 

BOŞ YATAK BULUNAMIYOR 

Hastanelerde yeni açılan servislerin ihtiyacı karşılamadığını belirten Dr. Aktaş, "Haftanın her günü ülkede Soma faciası kadar insanımız ölüyor. 14 Nisan rakamlarına göre Kovid-19 sebebiyle şuana kadar 34 bin 734 vatandaşımızı kaybettik. Bu 17 Ağustos 1999 Gölcük depreminde yaşamını yitirenlerin iki katı kayıp demek. Günlük vaka sayıları 60 binlere dayandı, can kayıpları gerçek rakamların ancak üçte birini yansıtan resmi rakamlara göre dahi 280'lere ulaştı. Hastanelerimiz Kovid-19 hastalarıyla dolu. Yeni açılan servisler ihtiyacı karşılamaya yetmiyor. Yoğun bakımlarda birçok yerde boş yatak bulunamıyor. Bizlerin bu tabloyu görmeye artık tahammülü kalmamıştır. Uyarılarımıza rağmen yanlış sağlık politikalarında ısrar edilmesi sosyal cinayettir.  Siyasi ve ekonomik çıkarları değil insanı önceleyin. Artık tükendik, söylenecek sözümüzü tükettik. Çığlımızla buradayız" dedi. 

SAĞLIKÇILARDAN ÖNERİLER VAR 

 Samsun Tabip Odası acil adımların atılması gerektiğini belirterek şu önerilerde bulundu:  

-Mevcut sağlık politikalarının başarısız olduğu artık kabul edilmeli, sağlığa bütüncül bakan toplum ve sağlık örgütlerinin katılımıyla dayanışma içerisinde yeni bir sağlık sistemi kurulmalıdır.

-Pandemi ile mücadele derhal geniş katılımlı yerel pandemi kurullarına devredilmelidir. Bu kurullara yerel yönetimler, sağlık emek ve meslek örgütleri ile toplum dahil edilmelidir.

-Bilimsel kriterlere uygun filyasyon çalışmalarına hızla başlanıp salgının ilk kaynağına ulaşılmalı, bireyler hastalanmadan veya hastaneye gelmeden gerekli adımlar atılmalıdır.

-Çalışanlar sosyal ve ekonomik hiçbir kayba uğratılmadan, AVM, fabrika lokanta, atölye ve şantiye gibi kalabalık ve kapalı alanlar derhal kapatılmalıdır. En az 14 gün tercihen 28 gün zorunlu üretim alanları dışında çalışanlar mağdur edilmeden çarklar durdurulmalıdır.

-Uluslararası dolaşım en aza indirgenmeli, yurtdışı seyahatlerinde 14 gün karantina uygulanmalıdır 

-Aşılamada hedef toplumsal bağışıklık olmalıdır. Etkili bir aşıma programı uygulanmalıdır. Aşı temini ile ilgili süreç şeffaf bir biçimde kamuoyu ile paylaşılmalıdır. 

-Sağlık çalışanlarının mevcut pandeminin yükü yetmezmiş gibi iktidarın vurdumduymazlığı  ile daha da tükendiği görülmektedir. Kovid-19'un meslek hastalığı kabul edilmesi gibi basit bir adımın bile atılmaması bir ayıp olarak ortada durmaktadır. Sağlık çalışanları artık dinlenebilmelidir

Emre ÖNCEL

Yorumlar (0)