Samsun'da o kriz 20 yıldır çözülemedi! Büyük bir eksiklik

Samsun Barosu Başkanı Pınar Gürsel Yıldıran, OMÜ Tıp Fakültesi Adli Tıp Anabilim Dalı Bölümü'nden Doç. Dr. Ahmet Turla, Türk Sağlık Sen Samsun Şube Başkanı Çakmak ve eski Tabip Odası Başkanı Murat Erkan, Samsun'a Adli Tıp Kurumu'nun şart olduğunu belirtti

Samsun 22.03.2021, 22:08
1237
Samsun'da o kriz 20 yıldır çözülemedi! Büyük bir eksiklik

Samsun'da kriz! 20 yıldır bir bina yapılamadı Samsun Barosu Başkanı Pınar Gürsel Yıldıran, OMÜ Tıp Fakültesi Adli Tıp Anabilim Dalı Bölümü'nden Doç. Dr. Ahmet Turla, Türk Sağlık Sen Samsun Şube Başkanı Çakmak ve eski Tabip Odası Başkanı Murat Erkan, Samsun'a Adli Tıp Kurumu'nun şart olduğunu belirtti

Samsun Barosu Başkanı Pınar Gürsel Yıldıran, Türk Sağlık Sen Samsun Şube Başkanı Erdoğan Çakmak, OMÜ Tıp Fakültesi Adli Tıp Anabilim Dalı Bölümü'nden Doç. Dr. Ahmet Turla ve eski Tabip Odası Başkanı Murat Erkan  Adli Tıp Kurumu'nun yokluğunun büyük bir eksiklik olduğunu belirtti. 

BÜYÜK BİR EKSİKLİK

Adli vakaların Trabzon’a gönderilmesiyle adli sürecin uzadığını belirten Samsun Barosu Başkanı Pınar Gürsel Yıldıran, OMÜ Tıp Fakültesi Adli Tıp Anabilim Dalı Bölümü'nden Doç. Dr. Ahmet Turla, Türk Sağlık Sen Samsun Şube Başkanı Erdoğan Çakmak ve eski Tabip Odası Başkanı Murat Erkan 1,5 milyona yakın nüfusu olan kentte, 20 yıldır Adli Tıp Kurumu kurulamadığını ve bunun zorunlu bir ihtiyaç olduğunu söyledi. 

"BEKLEME SÜRECİ VAR"

Adli Tıp Kurumu'nun kurulmasıyla sürecin daha hızlı ilerleyeceğini ifade eden Baro Başkanı Yıldıran, "Karadeniz'de sadece Trabzon'da var.  Samsun'da açılmasıyla birlikte, süreç daha hızlı ilerler, yoğunluk paylaşılır. Çünkü raporlar bekleniyor.  Bu süreç kısalacaktır. Şu an sadece şube müdürlüğümüz var. Doktorlarımız ve teknik ekip var otopsi yapılıyor ama otopsi yapıldıktan sonra savcılık bir bekleme sürecine giriyor. Kesin ölüm sebebi, kanda alkol veya uyuşturucu olup olmadığı, zehirlenme durumu ya da  yabancı bir madde var mı ? konusunda bekleme bir süreci var. Çünkü bunlar soruşturma açısında önemli. Dolayısıyla Adli Tıp Kurumu'nun açılmasıyla birlikte  sadece Samsun  değil, çevre iller de faydalanacak. Trabzon'un da yükü azalacaktır" dedi. 

"UYGULAMAYA GİRİLEMEDİ"

"2000'li yılların başlarına kadar Samsun'da Adli Tıp Şube Müdürlüğü vardı" diyen OMÜ Tıp Fakültesi Adli Tıp Anabilim Dalı Bölümü'nden Doç. Dr. Ahmet Turla, "2002 yıllarında Kurum Başkanı Prof. Dr. Oğuz Polat'tı. O zamanlar grup başkanlığı  Trabzon'da, Ankara'da ve İstanbul'da vardı. Adli Tıp Kurumu Başkanı geldi ve şehrimizi gezdi. Grup başkanlığının olması gerektiğini söyledi. O zaman kağıt üstünde grup başkanlığı kuruldu. Ondan sonra yıllar içinde bir sürü yerler gösterildi ama ne hikmetse hiçbiri uygulamaya giremedi. Hep bir beklenti içinde Samsun, idare edildi. Kriminal değerlendirmeler açısından Adli Tıp Kurumu'nun olmaması, büyük bir eksiklik. Buradan Trabzon'a otopsinin gitmesi tamamen gereksiz bir iştir.  Bu işlem, Samsun'da da yapılabilir.  İvedilikle bir an önce adli tıp grubu başkanlığı açılmalıdır. Biz üniversite olarak, iyi bir morg salonu açtık ama sorunu çözmeye yetmedi. Bu sefer savcılık otopsileri Samsun Eğitim Araştırma Hastanesi'ndeki otopsi salonunda yapmaya çalıştı. Yapamadığını Trabzon'a gönderdi. Dolayısıyla bu işlem Samsun’da çözülebilir ve Samsun’da bunun için yeterli sayıda adli tıp uzmanı bulunmaktadır" diye konuştu.

GEREKLİ DEĞİL, KAÇINILMAZ 

Adli Tıp Kurumu ile ilgili Samsun'da ciddi bir beklentinin olduğunun altını çizen Başkan Çakmak, "Adli Tıp Kurumu'nu kurulması için ciddi bir yol alındı. Girişimler devam ediyor diye biliyorum. Samsun gibi çok önemli ve stratejik bir konuma sahip şehirde, Adli Tıp Kurumu'nun olması şart. Ciddi anlamda da bu yönde beklenti var. En kısa süre içesinde bu konunun gündeme getirilerek, çözülmesini bekliyorum. Bu kurum gerekli değil, kaçınılmazdır" dedi. 

20 YILDIR ÇÖZÜLEMEDİ

Daha önce defalarca konuyu gündeme getirdiklerini ifade eden eski Başkan Erkan, şunları söyledi: "20 yıldır Samsun'da böyle bir kurumun olmaması, hem bizim açımızdan hem de şehir açısından da bir sorun teşkil ediyor. AK Parti Samsun Milletvekili Ahmet Demircan'ın Sağlık Bakanı olduğu dönemde adli tıp kurumu ile ilgili Samsun'da ciddi bir çalışma yapıldı. Biz umutlandık.  O dönemde de bir yer tahsisatı yapıldı. O günden bugüne de bir adım atılmadı. Bu sorunun giderilmemesinin nedenini, Trabzon'un işlevinin kaybetmemesi için olduğunu düşünüyoruz. Çünkü çevre illerden, vakalar hep Trabzon'a gidiyor. Bir yandan da Samsun'a şehir hastanesi yapılırken hala bir adli tıp kurumunun yapılmamasının nedenini anlamış değiliz.  Para yok diye yapılmadığını zannetmiyorum. Gelinen noktada ilerleme de yok. Şehrimizin tıbbi ve insani olarak, bu kuruma ihtiyacı var"

Dilber BAHADIR

Yorumlar (1)
55 6 ay önce
Adlı tıp acil bile yine trabzona taşırlar .