Samsun'da koronavirüste son durum ne? Tam kapanma çözüm mü?

Samsun'da vaka artışıyla hastanelerdeki yoğun bakım yükünün de arttığını belirten İl Sağlık Müdürü Dr. Muhammet Ali Oruç, İngiliz mutasyonunun bulaşı daha da hızlandırdığını söyledi 

Samsun 07.04.2021, 22:12 08.04.2021, 12:50
950

Samsun'da koronavirüste son durum ne? Tam kapanma çözüm mü? Samsun'da vaka artışıyla hastanelerdeki yoğun bakım yükünün de arttığını belirten İl Sağlık Müdürü Dr. Muhammet Ali Oruç, İngiliz mutasyonunun bulaşı daha da hızlandırdığını söyledi 

Samsun İl Sağlık Müdürü Dr. Muhammet Ali Oruç, kentte son 5 haftadır vaka sayılarında sürekli artış görüldüğüne işaret ederek, yoğun bakımda yükün arttığını ve İngiliz mutasyonunun bulaşı daha da hızlandırdığını ifade etti.

HER GÜN DEĞERLENDİRİLİYOR

Sağlık Bakanlığı'nın koronavirüs güncel haritasında 5 haftadır nüfusa oranla en çok vakanın görüldüğü Samsun'da, alınan önlemlere rağmen vaka artışı sürüyor. İngiliz mutasyonunun çok hızlı yayıldığını ifade eden  İl Sağlık Müdürü  Oruç, günlük Vali Doç. Dr. Dağlı koordinasyonunda değerlendirme yaptıklarını ve risk analizi ile birlikte tedbirlerin anlık alındığını söyledi. 

BİR AZALMA SÖZ KONUSU

"Samsun'un Karadeniz'e açılan kapı olması, akraba ziyaretlerinin fazla, cenaze ve taziyelerin kalabalım olması vaka sayılarının artmasına sebep oldu" diyen Oruç, "Bir yandan pozitif vakaların temaslarını gizlemesi de süreci olumsuz etkilemektedir. Geldiğimiz noktada aldığımız tedbirlerle birlikte vaka sayılarının artmasında bir azalma oldu. Günlük  valimizin kordinasyonunda değerlendirme ve risk analizi yapıyoruz. Bu risk analizi ile birlikte ne tedbir alınması gerekiyorsa anlık yapıyoruz" dedi.

AZALMA BEKLİYORUZ

Gerektiğinde ilave tedbirlerle süreci yönettiklerini kaydeden Oruç, "Servis hastalarında sıkıntı yaşamıyoruz ama yoğun bakımlarda vakaların azalmasını bekliyoruz ve bu sürecin daha kolay bir şekilde olduğunu görmüş olacağız. Vaka sayılarının artması hastane yükünün artıracaktır. Tam kapanma ile ilgili ise 15 gün kapanma olduğu zaman 16 gün aynı sıkıntı ile karşı karşıya olabilirsiniz. Bizim için aslolan kurallara uymak, tedbirlere uymak, kontrollü olmak.

ORUÇ'TAN O İDDİALARA YANIT 

Oruç ayrıca kolon kanseri tedavisi gören bir vatandaşın 24 kez kemoterapi almasına şeker, kalp ve koah hastalığı ile bel fıtığı nedeniyle yürüyememesine rağmen, aşı çıkmadığı iddialarına ilişkin ise şunları söyledi: "Aşı çalışmalarımız devam ediyor. Listelemeyi bakanlığımız yapmakta. Böyle bir vatandaşımız varsa kendisi o listede olup da ismi çıkamayan varsa E-nabız veya dilekçe üzerinden iletebilir. Biz de ilgilenir ve bakanlığa iletiriz" 

Emre ÖNCEL

Yorumlar (0)