Samsun'da kadınlar eylemde...O bayrağa polis engeli

Samsun’da İstanbul Sözleşmesi’nin feshedilmesini protesto eden kadınların açtığı LBGT bayrağı gerginlik yaşanmasına neden oldu.

Samsun 20.03.2021, 19:31
2583
Samsun'da kadınlar eylemde...O bayrağa polis engeli

Samsun'da kadınlar eylemde...O bayrağa polis engeli Samsun’da İstanbul Sözleşmesi’nin feshedilmesini protesto eden kadınların açtığı LBGT bayrağı gerginlik yaşanmasına neden oldu.


Samsun Kadınlar Dayanışması Platformu tarafından, Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile İstanbul Sözleşmesi’nin feshedilmesi nedeniyle gerçekleştirilen yürüyüşte LGBT bayrağının yer alması gergin anların yaşanmasına neden oldu.

KISA SÜRELİ GERGİNLİK YAŞANDI
İlkadım İlçesi İstiklal (Çiftlik) Caddesi'nde bir araya gelen kadınlar İstanbul Sözleşmesi'nden çekilmeyi reddettiklerini belirterek,  eylem yaptı. Yürüyüş esnasında LGBT bayrağı açan bir gruba da polis ekipleri müsaade etmedi. Çevik Kuvvet ekiplerinin de sevk edildiği yürüyüşte, pankartlarla slogan atan kadınlarla polis ekipleri arasında kısa süreli tartışma yaşandı. Daha sonra yürüyüşe izin verildi. 

"İSTANBUL SÖZLEŞMESİ YAŞATIR"
 İstanbul Sözleşmesi, Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi'yle feshedildi. Samsun'un İlkadım İlçesi'nde biraraya gelen  Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu ve Kadınlar Meclisi üyeleri ve kadınlar "İstanbul Sözleşmesi yaşatır', Geceye gizlenme sabahına sokaktayız', 'Sözleşmeyi değil, cinayeti engelle' yazılı dövizler taşıyarak karara tepki gösterdi ve sloganlar atarak protesto etti. 

Emre ÖNCEL

Yorumlar (0)