Samsun'da kaçak inşaatta ruhsat sorunu

Samsun Büyükşehir Belediye Meclisi CHP Grup Başkanvekili Atila Tekcan, Büyükşehir tarafından yaptırılan akaryakıt istasyonu inşaatının hukuka aykırı olduğunu öne sürmesi üzerine Başkan Mustafa Demir, "Kaçak yapı olması başka ruhsatsız olması başka bir şey" dedi.

Samsun 16.04.2021, 16:22
430
Samsun'da kaçak inşaatta ruhsat sorunu

Samsun'da kaçak inşaatta ruhsat sorunu Samsun Büyükşehir Belediye Meclisi CHP Grup Başkanvekili Atila Tekcan, Büyükşehir tarafından yaptırılan akaryakıt istasyonu inşaatının hukuka aykırı olduğunu öne sürmesi üzerine Başkan Mustafa Demir, "Kaçak yapı olması başka ruhsatsız olması başka bir şey" dedi.

 
 

Samsun Büyükşehir Belediye Meclisi CHP Grup Başkanvekili Atila Tekcan'ın Büyükşehir Belediye Meclisi Nisan Ayı Kapanış Toplantısı'nda gündeme getirdiği Atakum İlçesi'ndeki Atatürk Bulvarı ile Alaçam Caddesi'nin kesiştiği noktada ruhsatsız biçimde başlatılan akaryakıt istasyonunun inşaatının, hukuka aykırı olduğunu iddia etti. Başkan Mustafa Demir ise, "Burası kaçak değil. Kaçak yapı olması başka ruhsatsız olması başka bir şey. Piyasada bu konuda değişmesi arzu edilen inşaat ve kullanma ruhsatı safhasında ciddi problemlerle karşı karşılaya konuların, ruhsatlandırma aşamasında süreci uzatan kör noktalar varsa teklifleri bekliyoruz. Onu da çözelim" ifadelerini kullandı.

'HUKUKİ OLMADIĞINI DÜŞÜNÜYORUZ'
İnşaat ruhsatı alınmadan yapılan imalatına başlanmasının hukuki olmadığını kaydeden Tekcan, "Burası tam köşe başında bir arsa. Benzinlik ruhsatı olarak imar planına işlenmiş. Geçiş yolu izni olması mevzuata göre kavşaktan en az 40 metre uzakta olması lazım. Alamayınca da inşaat ruhsatına başvuru yapamıyor. Şu anda kaçak inşaat durumuna düşmüş vaziyette. Plan notuyla çözülmeye çalışılıyor. Buradaki uygulamanın önceden iamalatına başlanmasının hukuki olmadığını düşünüyoruz. Biz bunu vatandaşımıza nasıl izah ederiz? Kendimiz ruhsatımız olmadan imalata başlıyoruz. Bu anlayış doğru değil" diye konuştu.

YAZILAR VE KELİMELER BİZİ YÖNETMEMELİ
Başkan Mustafa Demir ise konuyla ilgili olarak şunları söyledi, "Burası kaçak değil. Ruhsatsız olması kavramı başka bir şey. Burada sorun var ki, sorunu çözmek için meclise geldi. Biz bunu satışa çıkardık istdiğimiz teklif gelmediği için yap-işlet-devret şeklinde kiraya çıktık. Bunu ruhsatlandırıp hizmet alacağız. Yazılar ve kelimeler bizi yönetmemeli. En geniş cephe hangi yolsaysa oradan kot olması lazım. Ama öyle zamanlar olur ki en geniş olmayan yoldan kot alması gerekir. Bu tür spesifik konularla ilgi meclis içi ya da dışında çözüm komisyonu gibi komisyon önerebiliriz.  Piyasada bu konuda değişmesi arzu edilen inşaat ve kullanma ruhsatı safhasında ciddi problemlerle karşı karşılaya konuların, ruhsatlandırma aşamasında süreci uzatan kör noktalar varsa teklifleri bekliyoruz. Onu da çözelim."

OY ÇOKLUĞUYLA KABUL EDİLDİ
Meclis'te görüşülen gündem maddesi CHP'li meclis üyelerinin ret oyu vermesiyle, oy çokluğuyla kabul edildi. 

Emre ÖNCEL

Yorumlar (0)