Samsun'da iş dünyası tedirgin! Belirsizliklerle dolu bir süreç

Samsun'da iş dünyası temsilcileri, döviz kurundaki dalgalanmanın iş dünyasını olumsuz etkilediğini ve tedirginlik oluşturduğunu söyledi

Samsun 23.03.2021, 23:40
1022
Samsun'da iş dünyası tedirgin! Belirsizliklerle dolu bir süreç

Samsun'da iş dünyası tedirgin! Belirsizliklerle dolu bir süreç Samsun'da iş dünyası temsilcileri, döviz kurundaki dalgalanmanın iş dünyasını olumsuz etkilediğini ve tedirginlik oluşturduğunu söyledi

MÜSİAD Samsun Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Tan, SAMGİAD Yönetim Kurulu Başkanı Onur Öztekin, ve SAMİKAD Yönetim Kurulu Başkanı Münevver Uğurlu, döviz kurundaki dalgalanmanın iş dünyasını olumsuz yönde etkilediğini ve tedirginlik yarattığını belirterek, konu ile ilgili çalışma yapılmasını beklediklerini belirtti.

KURDAKİ DALGALANMA SÜRÜYOR

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanlığına Şahap Kavcıoğlu'nun getirilmesinin ardından dolar/TL TCMB'de Asya piyasalarının açılışında ilk işlemlerde 8.35'e kadar yükseldi. Asya’da ilk kotasyonlarda dolar/TL yüzde 16 yükseliş kaydedildi. Peki bu yükseliş Samsun'daki iş dünyası temsilcileri arasında nasıl yorumlandı?

ÜRETİMİ ARTTIRMALIYIZ

Döviz ve faiz ile ilgili açıklamalarda bulunan MÜSİAD Samsun Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Tan, döviz kurundaki dalgalanmaların tüm Türkiye'yi etkilediğini, düzelmesi için üretimin yapılmasına değinerek, "Döviz, hammadde girdi çıktısında ciddi sıkıntılar yaratır. İş dünyası üretimini yapmaya devam edecektir lakin bu sefer maaliyetler yüksek olacağı için insanların alım gücü düşecek. Bunun haricinde yatırımı düşünenlerde mevcut yatırımlarını beklemeye alacak. Bu durumdan hızlı bir şekilde kurtulmanın yegane yolu üretimimizi arttırmaktır.  Paranın içeride maliyetinin azalması ile faiz kendiliğinden düşecektir" dedi.

UMUTSUZLUĞA YOL AÇTI

İş insanları olarak kurun yükselmesiyle belli bir belirsizlik içerisinde olduklarını,yetkililerden TL'nin  tekrardan değer kazanması ile ilgili çalışmalar beklediklerini belirten SAMGİAD Yönetim Kurulu Başkanı Onur Öztekin,"Ülkemizde cuma gecesi İstanbul Sözleşmesi'nin feshi ve Merkez Bankası Başkanının görevden alınması kararı ile birlikte hafta başında piyasalarda TL'nin değer kaybetmesi ile başlayan süreç iş insanlarının önünü görememesine, zarara uğramasına ve belirsizliklerle dolu bir sürece girmesine, kısacası umutsuzluğa yol açmıştır. İş insanları olarak, Türk Lirası'nın dolar karşısında yüzde 10 değer kaybetmiş olmasının iş ve normal yaşantımızdaki maliyetlere büyük oranda yansıyacağını gördüğümüz için; ileride oluşacak enflasyona sebep olmaması adına yetkililerden TL'nin değer kaybını durduracak ve paramıza istikrar kazandıracak önlemleri ve uygulamaları kısa sürede hayata geçirmelerini bekliyoruz"diye konuştu.

"SORUN ÇÖZÜLMELİ"

Kurda bir istikrar olmadığını ve zor durumda olduklarına dikkat çeken SAMİKAD Yönetim Kurulu Başkanı Münevver Uğurlu ise "Günümüzde sınırlar kalktığı, her şey dijitale döndüğü için dünya ile 24 saat ticaret yapılabilmekte. Biz bir anlaşma yaptığımızda ertesi gün kurun değişmesi her şeyi etkiliyor. Bu durum sadece iş insanını değil, tarımla uğraşan kişiyi de etkiliyor. Özellikle son yaşanan iniş çıkışlar, yurtdışından gelecek girişimcileri de tedirgin ediyor. Özellikle bir iş yerinin yurt dışında bir bağı yoksa Türkiye'de yok olmaya mahkum oluyor. O yüzden bir istikrar olmadığından zor durumdayız. Umarım yetkililer konu ile ilgili bir çalışma yaparlar" diye konuştu.

Merve İLHAN 

Yorumlar (0)