Samsun'da ilaç sektörü güvende

Samsun Eczacılar Odası Başkanı Onur Ferhat Karacan, döviz kurundaki değişikliklerin ithal ilaç fiyatlarını etkilemeyeceğini söyledi.

Samsun 18.03.2021, 22:20
425
Samsun'da ilaç sektörü güvende

Samsun'da ilaç sektörü güvende Samsun Eczacılar Odası Başkanı Onur Ferhat Karacan, döviz kurundaki değişikliklerin ithal ilaç fiyatlarını etkilemeyeceğini söyledi.

 
 

Samsun Eczacılar Odası Başkanı Onur Ferhat Karacan, döviz kuru artış gösterse de ilaç fiyatlarında değişiklik olmayacağını, faiz artırımının gelmesiyle birlikte kurların düştüğünü ve problem yaşanmayacağını belirtti. 

SIKINTI YAŞAMAYIZ
İlaç fiyatlarında yüzde 20 oranında güncelleme yapıldığını söyleyen Başkan Karacan, ''Önümüzdeki yıl da bu bağlamda devam edecek. Böyle olunca avro 4.6'dan bağlanmış oldu. Şu anda Avro 8 civarında seyrediyor. Böyle devam ederse fiyat konusunda çok sıkıntı yaşamayız. Avro düşerse de problem olmayacaktır. Tam tersine avro çok çıkarsa firmalar, maliyetin artmasına rağmen ilaç fiyatını artıramayacakları için sıkıntı olabilir. Bir faiz artırımı oldu. Dolar, euro ve altın düşüş yaşadı'' dedi.

TEDARİKTE DE GEÇERLİ
''Tedarik konusunda da aynı şey geçerli'' diyen Başkan Karacan sözlerine şöyle devam etti: ''Ürünün fiyatı sabit. Eğer ithalatçılar Euro ile çalışıyorlarsa bir şey değişmeyecektir. Fiyatlar devlet tarafından sabit bir şekilde belirlenmiştir. Eğer çok fazla artarsa sıkıntı olabilir ama şu anda böyle bir kriz ortamı yok. Fiyat güncellemesi yeni yapıldı. Faiz artırımının da geldiğini düşünürsek ben problem yaşayacağımızı zannetmiyorum''

Emre ÖNCEL

Yorumlar (0)