Samsun'da hastanelerde kritik süreç başladı! Tam kapanma şart

Samsun Tabip Odası Başkanı Dr. Funda Furtun, normalleşmeye geçiş sürecinin yanlış olduğunu, kısıtlamalar konusunda ivedi kararlar verilmezse vaka sayılarının tırmanışa geçeceğini söyledi

Samsun 25.03.2021, 22:33
655
Samsun'da hastanelerde kritik süreç başladı! Tam kapanma şart

Samsun'da hastanelerde kritik süreç başladı! Tam kapanma şart Samsun Tabip Odası Başkanı Dr. Funda Furtun, normalleşmeye geçiş sürecinin yanlış olduğunu, kısıtlamalar konusunda ivedi kararlar verilmezse vaka sayılarının tırmanışa geçeceğini söyledi

Samsun Tabip Odası Başkanı Dr. Funda Furtun kentteki vaka sayılarının artması ve yoğun bakım doluluk oranının yüksek olduğunu belirterek, "Bir an önce kısıtlamalar konusunda kararlar verilmezse vaka sayıları tırmanışa geçip sağlık sistemimizde çökmeye sebep olacak" dedi.

ZORLUKLAR BAŞLADI

Hastanelere hasta kabulü ve yoğun bakımda zorlanmaların başladığına değinen Furtun, "Herkes kendi hastanesindeki doluluğu biliyor.Ama hasta transferlerinden dolayı biz de yoğun bakım servislerin doluluğunu biliyoruz. Artık yoğun bakımlar için yer bulma ve hasta transferinde zorluklar başladı. Yatış için bekleyen hastalar olduğunu, bir hasta transferinde mevcut 16 hastanın yatış için beklediğini biliyorum" diye konuştu. 

GİDEREK ARTIYOR

Kasım ve aralık pikindeki vaka sayılarına yaklaşıldığının altını çizen Furtun,"O dönemlerde de çok yoğun kayıplar ve hasta sayılarımız olmuştu. Şu anda rakamlar o sayılara yaklaştı. Türkiye genelinde günlük vaka sayısı 30 binlere çıktı. Samsun nüfusa oranla daha fazla göründüğünden gündemde ama İstanbul, Ankara, İzmir'de de çok süratli bir şekilde vaka sayıları artıyor" dedi. 

TAM KAPANMA İSTEDİ

Normalleşmeye geçiş sürecinin yanlış olduğunu ifade eden Furtun, "Haftasonu kapanma olabilir ama vaka sayıları mutantla attığı için uzun süreli kapanmalar çözüm. Bir an önce kısıtlamalar konusunda kararlar verilmezse, vaka sayıları tırmanışa geçip sağlık sistemimizde çökmeye sebep olacak" diye konuştu.

Merve İLHAN 

Yorumlar (0)