Samsun'da eski eşi tarafından öldüresiye dövülen kadının kardeşi SMG'de konuştu: Ablama güç verdiler

Ayrımcılık ve Şiddetle Mücadele Derneği Başkanı Av. Serpil Dönmez, kadına şiddete karşı STK'ların ve avukatların hazır olduğunu belirtti 

Samsun 10.03.2021, 23:33 10.03.2021, 23:41
400
Samsun'da eski eşi tarafından öldüresiye dövülen kadının kardeşi SMG'de konuştu: Ablama güç verdiler

Samsun'da öldüresiye dövülen kadının kardeşi SMG'de konuştu: Ablama güç verdiler Ayrımcılık ve Şiddetle Mücadele Derneği Başkanı Av. Serpil Dönmez, kadına şiddete karşı STK'ların ve avukatların hazır olduğunu belirtti 

Ayrımcılık ve Şiddetle Mücadele Derneği Başkanı Av. Serpil Dönmez, boşandığı eşi tarafından öldüresiye dövülen Emriye M. için STK'ların düğmeye basarak harekete geçtiğini belirtti. Emriye M.'nin kardeşi Rümeysa M. ise "Destekçileri, ablama güç verdi" dedi. 

CANLI HABER TV'YE KONUŞTULAR 

Ayrımcılık ve Şiddetle Mücadele Derneği Başkanı Av. Serpil Dönmez ile Canik İlçesi'nde eski eşi tarafından şiddete uğrayan Emriye M'nin kız kardeşi Rümeysa M., Samsun Canlı Haber TV ekranlarında Merve İlhan'ın konuğu oldu. 

TÜRKİYE'Yİ AYAĞA KALDIRDI

Dönmez, Türkiye'yi ayağa kaldıran ve infiale sebep olan şiddet olayıyla ilgili davanın takipçisi olacaklarını belirtirken, şiddete maruz kalan Emriye M'nin kız kardeşi Rümeysa M. ise, İbrahim Z.'den 4 kez şikayetçi olduklarını, şiddet olaylarının yaşanmaması adına gerekli yaptırımların sağlanması için yetkililerden harekete geçilmesini istediğini söyledi. 

"ABLAM ARTIK DAHA GÜÇLÜ"

Emriye M.'nin sağlık durumunun iyi olduğunu ancak gözlerini açamadığını belirten Rümeysa M., " Daha önce de şiddet nedeniyle 4 kez şikayetçi olduk. Uzaklaştırma kararı vardı ve  bu olaydan kısa bir süre önce bitmişti. 4-5 ay önce  ablam yine  şiddete uğradı. O zaman da tek gözü kapanmıştı. Ben o dönemde yaşanan olayı sosyal medyaya taşımak istedim fakat ablam çekindiği için yayınlamadık. Son yaşanan olay bardağı taşıran son nokta oldu ve bu video benim elime geçtiğimde 'Ben artık bu adamın sokağa çıkmasını istemiyorum' diyerek sosyal medyada yayınladım. Bu olaydan sonra bu kadar çok destekçisi olması, ablama güç verdi" dedi.  
 
TALEBİMİZ EN AĞIR CEZAYI ALMASI 

İbrahim Z.'nin  kasten insan öldürmeye teşebbüsle tutuklandığını hatırlatan Dönmez, "Kasten insan öldürmeye yönelik teşebbüs suçlaması kanunumuzda 13 ila 20 yıl arasında cezanın öngörüldüğü bir suç tiplemesi. Bizim talebimiz ceza en üst sınırdan ceza verilmesi olacak. Devam eden ısrarlı tacizlerin dikkate alınmasını, bu kişinin topluma karıştığında tekrardan suç işlememesi için cezanın ağırlaştırılmasını talep ediyoruz. Öldüresiye şiddet gören bir kadının yaşamasını ne yazık ki şanslı olarak değerlendiriyoruz " ifadelerini kullandı.  

"EN UFAK BİR ENDİŞEMİZ YOK"

Samsun'daki tüm STK'ların düğmeye basarak harekete geçtiğini ifade eden Dönmez sözlerine şunları ekledi, "Samsun Baromuz 'bin 500 avukatımızla hazırız' dedi. Kadın Hakları Komisyonu üyesi olarak çok etkili bir şekilde  davaya müdahil olma söz konusu olacak. Bu konuda çok da şanslıyız, Samsun Adliyesi'nde çok nitelikli savcı ve hakimlerimiz var. Hukuk güvenliği konusunda en ufak bir endişemiz yok."

Merve İLHAN 

Yorumlar (0)