Samsun'da Cuma hutbesi sonrası çağrı

Samsun Valiliği tarafından, il genelindeki tüm camilerde Cuma hutbesinin ardından koronavirüs uyarısı yapıldı

Samsun 12.03.2021, 14:02
899
Samsun'da Cuma hutbesi sonrası çağrı

Samsun'da Cuma hutbesi sonrası tedbir çağrısı Samsun Valiliği tarafından, il genelindeki tüm camilerde Cuma hutbesinin ardından koronavirüs uyarısı yapıldı

Türkiye’nin koronavirüs risk haritasında çok yüksek riskli iller kategorisinde ilk sıralarda yer alan Samsun’da, Valilik tarafından Cuma hutbesinin ardından koronavirüs uyarısı yapıldı. Samsunlulara tedbir çağrısı yapılan açıklamada, eş-dost, akraba, hasta, taziye vb. ziyaretlerin ertelenmesi gerektiği vurgulandı. 

Hutbede şu ifadelere yer verildi;

Geçtiğimiz Mart ayında bütün dünyayı etkisine alan koronavirüs hastalığıyla mücadelemizde bir yılı geride bıraktık. Bu süreçte yakınlarımızı, sevdiklerimizi kaybettik; komşularımızdan, eşimizden, dostumuzdan uzak kaldık. Sağlık çalışanlarımız ve kolluk kuvvetlerimiz başta olmak üzere, pandeminin başından itibaren Valiliğimizin koordinasyonunda hepimizin sağlığı ve güvenliği için özveri ve fedakarlıkla çalışan tüm görevlilerimize teşekkür ediyor, hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet diliyoruz. Elbette, bu sabır ve fedakârlık gerektiren mücadelede kamu görevlilerimizin olduğu gibi bizlerin de çok önemli sorumlulukları bulunmaktadır. Virüsün mutasyona uğramasının da etkisiyle ülkemiz genelinde vaka sayılarında yaşanan artışın önüne geçebilmek, bu mücadeleden daha az kayıp ve daha az acıyla çıkabilmek için öncelikle maske, mesafe ve temizlik kurallarına her zamankinden çok daha hassasiyetle riayet etmemiz gerekmektedir. Bu dönemde, eş-dost, akraba, hasta, taziye vb. ziyaretleri bir süre daha ertelemek zorundayız. Cenazelerde 30 kişi sınırının aşılmamasına dikkat etmek, zorunlu olmadıkça dışarı çıkmamak koronavirüs haritasında KIRMIZI renkli çok yüksek riskli şehirler arasında bulunan ilimizin görünümünü maviye döndürmek ve sosyal hayatımızı bir an önce normale döndürmek açısından zorunlu görünmektedir. Devam eden aşılama çalışmaları da bu zorlu süreçte hepimiz için bir umut olmaktadır. Sağlık Bakanlığımız tarafından açıklanan aşılama programına göre sırası gelen vatandaşlarımız aşı olmak için Alo 182’den veya merkezi hekim randevu sistemi (MHRS)den randevu alarak aşılarını yaptırabilmektedir. Randevu almakta zorluk yaşayanlarımız ise Aile Hekimlerinden, İlçe Sağlık Müdürlüklerinden, akraba, eş-dost ve yakınlarından, biz din görevlilerinden ve  mahalle muhtarlarından yardım alabilirler. Değerli Cemaat Tedbirlere sadece bireysel olarak değil, toplumsal olarak eksiksiz bir şekilde uymamız halinde başarıya ulaşabileceğimizi aklımızdan çıkarmayalım. Allah’ın izniyle bu musibetten en kısa sürede kurtulacağımıza inanalım ve tedbiri elden bırakmayalım. 

Yorumlar (0)