Samsun'da çevre rezaleti... Durdurun bu katliamı!

Çarşamba'da kurulan biyokütle enerji santralinden Abdal Irmağı'na bırakılan boşaltılan suyunun çevre büyük zarar verdiği öne sürüldü.

Samsun 18.03.2021, 22:49
1907
Samsun'da çevre rezaleti... Durdurun bu katliamı!

Samsun'da çevre rezaleti... Durdurun bu katliamı! Çarşamba'da kurulan biyokütle enerji santralinden Abdal Irmağı'na bırakılan boşaltılan suyunun çevre büyük zarar verdiği öne sürüldü.

 
 
Samsun'un Çarşamba İlçesi Eğercili Mahallesi'ne kurulan biyokütle enerji santralinin yeraltından çektiği suyun büyük bir bölümünün soğutmada kullanıldıktan sonra Abdal Irmağı'na verilmesinin görüntülenmesinin ardından
tepkiler yükseldi. Ayvacık Ziraat Odası Başkanı Erdal Avcı ile Çarşamba Çevre ve Çiftçi Eğitim Derneği (ÇARÇED) Sözcüsü Murat Şenel, bu durumun bir çevre felaketi olduğunu öne sürerek, yetkililere sesslendi.

GÖRÜNTÜLERİ DEĞERLENDİRDİLER 
Erdal Avcı, idari mahkemenin yürütmeyi durdurma kararını ivedilikle vererek, çevre katliamını sonlandırmasını beklediklerini, Murat Şenel ise ırmağa verilen suyun balıkların yaşamına son vereceğini ve bu konuyla ilgili harekete geçtiklerini söyledi. 

'VABALİ ÇOK AĞIR OLACAK'
Biyokütle enerji santralinin 'Çevreye zarar verdiği takdirde şarteli indiririz' diyenlere seslenen Avcı, "Haydi buyurun şarteli hep birlikte indirelim. Samsun Çevre İl Müdürlüğü'nü göreve davet ediyor, idari mahkemenin yürütmeyi durdurma kararını ivedilikle vererek, bu çevre katliamını sonlandırmasını bekliyoruz. Bu rezillikten sonra derhal istifa ederek halktan özür dilemelisiniz. Çarşamba'nın, Samsun tarımına verdiğiniz bu zararın vebali çok ağır olacak bilesiniz. Sırf koltuk sevdanız için torunlarınıza bıraktığınız miras bu olmamalıydı" ifadelerini kullandı. 

'GEREKLİ İZİNLER ALINDI MI?' 
Abdal Irmağı'na verilen suyun sıcaklığından dolayı ırmakta alg ve fitoplanktonların oluştuğunu belirten Şenel ise, "Santral hergün yeraltından bin 500 metreküp su çekiyor. Tesisin, bu suyun 250 metreküpünü deşarj etmesi lazım. Abdal Irmağı'na verilen sıcak su sudaki çözülmüş oksijeni bitirir. Bu da ırmakta yaşayan canlıların ölümüne neden olur. Artık Abdal Irmağı'ndan balık tutmak hayal oldu.  Bugün ırmaktan numune alıp akredite kurumlarına analizlerini yaptıracağız. Aynı zamanda bu ırmağa deşarj için gerekli izinlerin alınıp alınmadığını da araştıracağız" dedi. 

'GÖRMEYENLERE YAZIKLAR OLSUN'
Çektiği görüntülerle ilgili yorumlarda bulunan Eğercili Mahallesi'nde sakinlerinden Kadir Aca, "Çevreye hiç bir zararı olmaz denilen ve bu şekilde Abdal Irmağı'na salınan su hattını hiçbir yetkili görmüyor. Böyle bir şey olamaz. Suyun üzeri kıpkırmızı. Burada ne hayvan, ne balık kalır. Bunu görmeyenlere yazıklar olsun" ifadelerini kullandı. 


Merve İLHAN

Yorumlar (1)
Oaman külekci 7 ay önce
Baskanim lütfen kimyasal kimyasaldir