Samsun'da başkanlardan aşı tepkisi: Yeterli değil

Samsun'da oda ve sendika başkanları salgınla mücadele kapsamında kentteki aşılama sayısının yetersiz olduğunu söyledi.

Samsun 05.04.2021, 20:49
296
Samsun'da başkanlardan aşı tepkisi: Yeterli değil

Samsun'da başkanlardan aşı tepkisi: Yeterli değil Samsun'da oda ve sendika başkanları salgınla mücadele kapsamında kentteki aşılama sayısının yetersiz olduğunu söyledi.

Samsun Tabip Odası Başkanı Dr. Funda Furtun,  Türk Sağlık-Sen Samsun Şube Başkanı Erdoğan Çakmak, Sağlık-Sen Samsun Şube Başkanı İlyas Biçer kentteki aşılama çalışmalarının yetersiz olduğunu belirterek, sayının bir an önce artırılması gerektiğini söyledi

SÜREÇ YAVAŞLADI

''Aşılamanın yavaşladığını biliyoruz'' diyen Başkan Furtun ''342 bin aşılama yeterli gibi durmuyor, öğretmenlere yapılacak olan aşılama henüz başlamadı. Randevularda aksamalar yaşanıyor. Aşılama tedariğinde sıkıntılar yaşandığını uygulamalar esnasında görebiliyoruz. Aşılama yeterli değil, daha hızlı bir şekilde yapılıp bir an önce toplumun bağışık hale getirmek lazım. Aşılama son derece önemli. Başka çözümümüz yok. Vaka sayıları artıyorken aşılamanın da artması gerekiyor. Öğretmenlerimizin derhal aşılanması lazım. Vaka sayıları artarken bir kısıtlama yapılmadı. Sadece cumartesi yasakları geri geldi. Mutant virüsün olduğu bir şehirde seyahat kısıtlaması ve tam kapanma aynı anda getirilmeli" dedi. 

VAKA SAYISI ZİRVEDE 

Samsun, vaka sayısında zirvedeyken yapılan aşılama sayısının yetersiz kaldığını söyleyen Başkan Çakmak, ''Sadece aşılamaya da bağlamamak gerekiyor ama bunun yanında tedbirler de alınmıyor. Eğitim çalışanlarının aşılanması gerekiyordu. Sağlıkçılardan sonra eğitimcilerin aşılanmamış olması yetersizliği gösteriyor. 2020'de yapılan normalleşme kademeli bir şekilde yapılmalıydı. İngiliz mutantının 3 buçuk dakikada bulaşabilmesi gibi bir sorun var. Samsun'daki kalabalığa Samsun Valiliği'nin aldığı tedbirlerle engel olmak çok zor. Samsun'da cumartesi yasakları kaldırılmamalıydı. Bir seferliğine 14 gün karantina kararı alınmalıydı. Şehirlere giriş ve çıkışlar da kontrol altına alınmalıydı'' dedi.

BİR AN ÖNCE AŞILANMALI

Bu süreçte yapılan aşılama sayısının yetersiz olduğuna değinen Başkan Biçer ise şunları söyledi: ''Aşılama ne kadar hızlı olursa bizler için o kadar faydalı. Aşı olan vatandaşlar da koronavirüse yakalanıyor ama süreci çok hafif bir şekilde geçirdiklerini görebiliyorum. Tüm risk grupları bir an önce aşılanmalı. Ne kadar çok aşı yapılırsa o kadar iyi. Sağlık çalışanları bu süreçte çok yoruldu. Samsun'da diğer illere göre çok fazla test sayısı yapılıyor. Sağlık çalışanlarımız bu konuda özveriyle çalışıyor. Onlar da bizim kadar test yaptırsa vaka sayılarının bizi geçeceğine inanıyorum'' 

Emre ÖNCEL

Yorumlar (0)