Samsun'da başkanlar endişeli! Ek tedbirler gelmeli

Samsun'da oda ve sendika başkanları salgının yayılımının önlenmesinde ek tedbirlere ihtiyaç olduğunu, yoğun bakımların doluluk oranlarının her geçen gün arttığını söyledi.

Samsun 09.04.2021, 10:52 09.04.2021, 11:08
348
Samsun'da başkanlar endişeli! Ek tedbirler gelmeli

Samsun'da başkanlar endişeli! Ek tedbirler gelmeli Samsun'da oda ve sendika başkanları salgının yayılımının önlenmesinde ek tedbirlere ihtiyaç olduğunu, yoğun bakımların doluluk oranlarının her geçen gün arttığını söyledi.

Samsun Tabip Odası Başkanı Dr. Funda Furtun, Türk Sağlık-Sen Samsun Şube Başkanı Erdoğan Çakmak, Sağlık Sen Samsun Şube Başkanı İlyas Biçer, vaka sayılarında haftalardır zirvede olan kentle ilgili yoğun bakımlardaki doluluk oranlarının her geçen gün arttığını ve ek tedbirlere ihtiyaç olduğunu ifade etti.

KISITLAMALAR GETİRİLMELİ
Tabip Odası Başkanı Dr. Furtun, vakaların artmasıyla birlikte yoğun bakımda sıkıntı yaşanabileceğini belirterek, "Şu anda bize yansıdığı kadar yoğun bakımlarda bir sıkıntı görünmüyor. Ama vaka sayıları bu şekilde artmaya devam ettikçe, ağır hasta sayılarımızda artacak, yoğun bakım ihtiyacı olan hasta sayılarında artacak. Ek tedbirlerle ilgili önerilerimizi bizde illettik. Yerel yönetimler anlamıyor. Kısıtlama bir an önce yapılmalı. Pandemi başında birçok kısıtlamalarla olayı kontrol altına almıştık. Kapanma diyoruz ama sosyal ekonomik destek sağlanmadan bu kapanma yapılamaz" dedi. 

YASAĞIN İSMİ VAR 
Vakaların sürekli devam etmesi halinde yeni yoğun bakım alanlarına ihtiyaç duyulabileceğini ifade eden Başkan Çakmak, " Şu andaki süreç devam ederse yeni yoğun bakım alanları açmadan olmaz. Böyle giderse elimizdeki yoğun bakım sayılarının bu talebi karşılaması mümkün değil. Ek tedbirler yüzde 100 getirilmelidir. Samsun kırmızısında kırmızısını geçti. Ankara maviyken Samsun'da maviydi. Cumartesi pazar tedbirler var diye görüyoruz inanın insandan çok araba var sokakta. Yani Samsun'da yasağın sadece ismi var. Çok ciddi tedbirlerin alınması gereklidir" diye konuştu. 

EK TEDBİRLER ALINMALI
Sağlık-Sen Samsun Şube Başkanı İlyas Biçer ise şunları söyledi: "Bu süreç içerisinde kapasiteyi yüzde 100 arttırsanız bile mutlaka yoğun bakımlarda bir doluluk yaşanıyor. Samsun'daki sağlık altyapısının güçlü olması nedeni ile hastanelerde bir sıkıntı yaşanacağını düşünmüyorum. Yoğun bakımlardaki yaşlı hasta nüfusunu oranı öncekilere göre daha az. Ek tedbirler getirilebilir. Tam kapanma değil ama kontrollü denetim daha faydalı olacaktır. Önümüzdeki haftalardan itibaren Samsun'daki vaka sayılarının düşeceğini düşünüyorum" ifadelerini kullandı.

Emre ÖNCEL
 

Yorumlar (0)