Samsun'da atanamayan öğretmenler haykırdı, sendikalar destek verdi

Samsun'da atama bekleyen öğretmenler, "60 bin öğretmen ataması gerektiğini vurguluyoruz" ifadeleriyle yetkililere seslendi

Samsun 10.03.2021, 17:21
232
Samsun'da atanamayan öğretmenler haykırdı, sendikalar destek verdi

Samsun'da atanamayan öğretmenler haykırdı, sendikalar destek verdi Samsun'da atama bekleyen öğretmenler, "60 bin öğretmen ataması gerektiğini vurguluyoruz" ifadeleriyle yetkililere seslendi

Samsun'da atama bekleyen öğretmenler, yetkililere seslerini duyurmak için İlkadım İlçesi İstiklal Caddesi'ndeki Süleymaniye Geçidi'nde bir araya geldi. Öğretmenlerin, seslerini duyurmak için gerçekleştirdikleri basın açıklamasına eğitim sendikaları da destek verdi. 

"ÇOCUKLARIMIZIN SESİNİ DUYUN"

Atama bekleyen öğretmenlere Eğitim İş-Sen Genel Başkanı Orhan Yıldırım, Eğitim Bir-Sen 1 Nolu Şube adına Hamza Sofuoğlu, Türk Eğitim Sen 1 Nolu Şube Başkanı Levent Kuruoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve  Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'a seslenerek, "Bu çocuklarımızın sesini duyun" çağrısında bulundu. 

"GEREKENİN YAPILACAĞINDAN KUŞKUMUZ YOK"

Atama bekleyen öğretmenler gerçekleştirdikleri basın açıklamasında şu ifadelere yer verdi, "Atamamız yapılmadığı için öğretmen değil öğretmen adayı olarak anılmak hepimizi üzmektedir. Devlet büyüklerimizin gerekeni yapacağımından hiçbir kuşkumuz yoktur. 2021 yılı için ikinci bir 40 bin atama ile 60 bine tamamlanmış öğretmen ataması, hem atama bekleyen öğretmenler içinde, hem de Türkiye Eğitim Sistemi'ni daha aydınlık günlere ulaştırmak için atılmış büyük bir adım olacaktır."

"TEK İSTEKLERİ ATANABİLMEK"

Samsun'a gelen ve atama bekleyen öğrencileri yalnız bırakmayan Eğitim İş-Sen Genel Başkanı Orhan Yıldırım, "Atama hakkını elde etmiş ama MEB'in yanlış planlaması nedeniyle atanmayan yüz binlerce eğitim emekçisi öğretmen arkadaşımız için buradayız. Buradaki gençlerimizin tek isteği atanabilmek. 20 bin öğretmen ataması emeklilerin yerini bile doldurmaz. Bu ülke güçlü bir ülkedir ve gereken öğretmenleri atayabilecek güçtedir. Arkadaşlarımızın mücadelesini takdir ediyor, aynı saygıyı yetkililerimizden de bekliyoruz. Bu çocuklarımızın sesini duyunuz" ifadelerini kullandı. 

"EN AZ 60 BİN ATAMA GEREKİYOR"

Atama bekleyen öğretmenlerin sadece haklarını istediklerini kaydeden Türk Eğitim Sen 1 Nolu Şube Başkanı Levent Kuruoğlu, "Bu çocuklara izin verin, ülkemizin geleceğini yetiştirsinler. 180 bine yakın öğretmen açığının olduğu, 80 binden fazla ücretli öğretmenin çalıştırıldığı bir ülkede lütfen bundan vazgeçin. En az 60 bin atama yapın. Sınıflar boş kalmasın, ücretli öğretmen köleliği olmasın" şeklinde konuştu. 

"EĞİTİMDEN TASARRUF EDİLMEZ"

En az 100 bin atamanın gerçekleştirilmesi gerektiğini ifade eden Eğitim Bir-Sen 1 Nolu Şube adına konuşan Hamza Sofuoğlu ise, "Atanamayan arkadaşlarımızın haklı mücadelesine destek veriyoruz. Eğitimde tasarruf, ülkenin geleceğinden tasarruf etmek demektir" dedi. 

Emre ÖNCEL

Yorumlar (0)