banner1589

banner1567

banner1526

banner1588

banner1525

banner1324

banner1581

Samsun Cumhuriyet Meydanı Projesi yargı yolunda

Samsun Cumhuriyet Meydanı'nda planlanan kentsel dönüşüm alanında işyerleri bulunan mülk ve işletme sahipleri, konuyu yargıya taşıyacaklarını söyledi.

Samsun 03.03.2021, 22:27
1453
Samsun Cumhuriyet Meydanı Projesi yargı yolunda

Samsun Cumhuriyet Meydanı Projesi yargı yolunda Samsun Cumhuriyet Meydanı'nda planlanan kentsel dönüşüm alanında işyerleri bulunan mülk ve işletme sahipleri, konuyu yargıya taşıyacaklarını söyledi.

 

 

Samsun Büyükşehir Belediyesi'nin İlkadım İlçesi'ndeki Cumhuriyet Meydanı için planladığı kentsel dönüşüm projesini kapsayan alanda işyerleri bulunan mülk ve işletme sahipleri, Büyükşehir'e itiraz dilekçesi yazdıklarını ve ret cevabı aldıklarını belirterek, konuyu yargıya taşıyacaklarını dile getirdi. 

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'A ÇAĞRI 
Kendilerine proje ile ilgili bilgi verilmediğini öne süren mülk ve işletme sahipleri, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a çağrıda bulunarak, mağdur olmak istemediklerini söyledi. 

'RET CEVABI GELDİ'
Bilal ŞAHİN: Şehir bir bütündür. Bir proje yapılıyorsa, bütün halde yaparsın. Kadifekale ve Zeytinlik Mahallesi'ndeki yapılaşmayı biliyorsunuz. İlk olarak yapılaşmanın yapılması gereken yer, Cumhuriyet Meydanı mıydı? Bu anlamda, yanımıza gelmesi veya bizi çağırarak bilgi verilmesi gerekiyordu. Başkan Mustafa Demir'in bizi dinlemesini istiyoruz. Şu anda içimiz rahat değil. Zaten pandemi ile uğraşıyoruz. Böyle bir dönemde bu mevzularla uğraşmak insanı yıpratıyor. Biz itiraz dilekçemizi ilettik ki mahkeme yolumuz açık olsun. İtiraz dilekçemize ret cevabı geldi belediyeden. Bu cevabı almak çok üzücü. Biz bu konuyu mahkemeye taşıyacağız.

"BU PROJEYE RIZAMIZ YOK"
Mürsel HAKALMAZ: 14 yıl önce burayı bize devlet sattı. Madem yıkacaktınız neden sattınız? Başkan Mustafa Demir bu dükkanları yıkacakmış. Dükkanları yıkmadan önce buradaki esnafları toplayıp konuşması lazımdı. Hiçbir şey konuşmadan bu dükkanları yıkmak istiyor. Biz buna razı değiliz. Bize bu dükkanlar karşılığında yer göstermesi gerekiyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Demir'in esnafı ezmesine müsaade mi edecek? Büyükşehir itiraz dilekçemizi reddetti. Biz de AK Partiliyiz, Cumhurbaşkanımızdan bize yardım etmesi için rica ediyoruz.

BAŞKAN DEMİR, MAĞDUR EDİYOR 
İbrahim AKSU: Biz, buraya yapılan imar değişikliğine itiraz ettik. Bizim itirazımızı reddettiler. Biz kanunen haklarımızı arayacağız. Biz buraya yatırım yaptık. Burayı 15 sene önce fedakarlıklar yaparak satın aldık. Madem yıkacaklardı neden sattılar? Bize yer de göstermiyorlar. Biz esnaf olarak mağdur olacağız. Mağduriyetimizin giderilmesini istiyoruz. Biz AK Parti'ye gönül verdik. Başkan Mustafa Demir, bizi mağdur ediyor. Cumhurbaşkanımız bizi duysun.

BAŞKAN KAPI DIŞARI EDECEK 
Kemal KATIRCIOĞLU: Ben zamanında babam ve dedemden devraldığım bu dükkanı alarak lokantaya çevirdim. Bunu yaparken de çok borçlandım. Yıllarca çalışarak borcumu ödedim. Daha yeni yeni kendime geliyorken, yıkım işi ortaya çıktı. Mustafa Demir Bey, bizi kapı dışarı ettiği zaman, tüm emeklerim boşa gidecek. Dükkan sahipleri en azından para alacak, ben bir mülk sahibi olarak hiçbir şey alamayacağım. Bizim kendi dükkanımızın metrekaresi kadar bir yeni dükkan gösterse başımız ağrımaz. 

BİZİM İÇİN BÜYÜK SIKINTI 
Hünkar YEŞİL: Yıkılması gerekiyorsa tabii ki yıkılsın fakat bunun 'Yaptım oldu' mantığıyla yürütülmesi bizim için sıkıntı. Sonuç olarak bir işletmeciyim ve yatırımlar yapıyorum. Bir işletme kurmak kolay değil. Bizim yanımıza gelip haber bile vermediler. Samsun'un daha öncelikli yerleri var.

Emre ÖNCEL 

Yorumlar (6)
esnaf 2 ay önce
esnaf düşmanı mustafa demirle sandıkta görüşeceğiz
SAMSUNLU 2 ay önce
İNSANLARI MAGDUR EDIP BELEDIYECILIK YAPILMAZ
Gürcü 2 ay önce
Bence ziraat bankasının bulunduğu bina ve yanındaki iki üç bina yıkılarak meydanın önü açılmalı.
damla 2 ay önce
iş yerimizi yıkarsa,yer göstersin iş sahiplerine bizi madur etmeğe hakkı yok
halk 2 ay önce
gülsan sanayide bizi bitirdi sıra cumhuriyet meydanına geldi.
kale55 2 ay önce
Esnaf düşmanı baskan..Yıkımla secime giden kaybeder.sana oy moy yok..Gulsanıda mahvettin..meydanı yıkan samsunda heryeri yıkar..Samsundan yatırımcıları kacırdın bilesin...