Samsun Büyükşehir Belediyesi'nden kaçak inşaat!

Samsun Büyükşehir Belediye Meclisi CHP Grup Başkanvekili Atila Tekcan ile Mimarlar Odası Merkez Yönetim Kurulu Üyesi İshak Memişoğlu, Büyükşehir tarafından yaptırılan benzinlik inşaatının hukuka aykırı olduğunu öne sürdü

Samsun 14.04.2021, 07:59 14.04.2021, 16:08
733

Samsun Büyükşehir Belediye Meclisi CHP Grup Başkanvekili Atila Tekcan ile Mimarlar Odası Merkez Yönetim Kurulu Üyesi İshak Memişoğlu, Büyükşehir tarafından yaptırılan benzinlik inşaatının hukuka aykırı olduğunu öne sürdü

Samsun Büyükşehir Belediye Meclisi CHP Grup Başkanvekili Atila Tekcan ile Mimarlar Odası Merkez Yönetim Kurulu Üyesi İshak Memişoğlu, Büyükşehir Belediyesi tarafından, Atakum İlçesi'ndeki Atatürk Bulvarı ile Alaçam Caddesi'nin kesiştiği noktada ruhsatsız biçimde başlatılan akaryakıt istasyonunun inşaatının, hukuka aykırı olduğunu söyledi. 

İRADE YOK SAYILDI 

Samsun Büyükşehir Belediyesi Nisan ayı toplantısında 24. maddedeki imar değişikliğinin gündeme gelmesiyle konudan haberdar olduklarını belirten Tekcan ile Memişoğlu, madde karara bağlanmadığı halde inşaatın ruhsatsız ve hukuka aykırı bir şekilde devam ettiğini belirterek meclis iradesinin yok sayıldığını, inşaatın mühürlenmesi gerektiğini ifade etti. 

MÜHÜRLENMESİ GEREKİYOR

İstinat duvarlarının, ilgili benzinliğe yapıldığını belirten Tekcan, "Bu alanla ilgili Balaç Mahallesi Alaçam Caddesi'nden kot almış. Bu aldığı kotu en geniş caddeden almak zorunda. İmar hukukuna göre parsele ilişkin plan notu yapılamaz. Ada bazında daha geniş bir çerçevede yapılır. Bu durum, imar hukukuna uygun değil. Asıl önemli husus istinat duvarları yapıldıktan sonra konunun meclise gelmesi. Bu çok büyük bir ayıp. Önce mecliste görüşülür, kabul edildikten sonra istinat duvarları yapılır. Şu anda görüyoruz ki istinat duvarları yapılmış. İnşaatın bir an önce durdurulması lazım. Burada iki hukuksuzluk var. Biri meclis kararı olmadan yapılması hem de kot değişikliğinin imar hukuna aykırı olması. Kimse meclis iradesini kendi cebinde bilmesin. Samsun Büyükşehir Belediye Meclisi kimsenin ipoteği altında değildir. İnşaatın bir an önce mühürlenmesi gerekiyor" dedi.

KONU YARGIYA TAŞINACAK

Benzinlik zemini için ayrıcalıklı kot tariflemek sureti ile, Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği yok sayılarak, Alaçam Caddesi üzerinden verilen ve tüm araziyi kapsayan sabit kot "İmar Notu" ile planlara işlenerek Nisan Meclisinde onaylatılarak ruhsatlandırılmaya çalışıldığını kaydeden Memişoğlu, "Bu bölge fiziki yapısı itibariyle, şu anda yürürlükte olan imar yönetmeliği açısından orada akaryakıt istayonu oluşturmaya müsait bir durum gözükmüyor. Bunu koşullara uydurmak için bir imar notu koymak istiyorlar. Şu anda Büyükşehir Belediyesi kaçak inşaat yapıyor. Atakum Belediyesi'nden ruhsat alması gerekiyor ve zannediyorum ki. Atakum Belediyesi de kotlandırmadan dolayı da ruhsat vermemiş. Şu anda da plan notuyla kılıf uydurmaya çalışıyor. Meclisin iradesini yok sayarak inşaata başlamışlar. Yapılmak istenen hukuka ve kamu vicdanına aykırı. Biz, gündem maddesi bu haliyle geçerse konuyu yargıya taşıyacağız" diye konuştu. 

Yorumlar (0)