Samsun Büyükşehir Belediyesi fakirleşti

CHP Grup Başkan Vekili Atila Tekcan, Büyükşehir'in özkaynak olarak fakirleştiğini belirterek, zarar ettiğini söyledi.

Samsun 12.04.2021, 20:59
695
Samsun Büyükşehir Belediyesi fakirleşti

Samsun Büyükşehir Belediyesi fakirleşti CHP Grup Başkan Vekili Atila Tekcan, Büyükşehir'in özkaynak olarak fakirleştiğini belirterek, zarar ettiğini söyledi.


Samsun Büyükşehir Belediyesi Faaliyet Raporu'nun görüşüldüğü meclis toplantısında konuşan CHP Grup Başkan Vekili Atila Tekcan, Büyükşehir'in özkaynak olarak fakirleştiğini belirterek, zarar ettiğini belirtti.

BORÇLARIMIZ ARTTI 
Samsun Büyükşehir Belediyesi Nisan Ayı 1. Meclis Toplantısı'nda görüşülen Faaliyet Raporu'nu değerlendiren Tekcan, "Gelir-gider açısından baktığımızda 152 milyon 218 bin 209 TL zarar etmişiz. Yani giderlerimiz gelirlerimizden daha fazla olmuş. Bütçemizin fazla olması yanıltmasın. 2018 yılında 1 milyar 679 bin, 2019 yılında 1 milyar 614 bin ama 2020 yılında 2 milyar 66 milyona çıkıyor borçlarımız. Başkanımızın 20 Şubat 2021 tarihinde bir beyanatı var. Kendisi, 'Çok sayıda projeye başladık buna rağmen borcumuz 700 milyon liraya düştü' diyor. Hayır başkanım 451 milyon 957 bin TL borçalarımız artmış vaziyette. Özgelirde 30 tane büyükşehir belediyesi arasında 21. sıradayız. " dedi.

RESMİ RAKAMLARDA BU BORÇ YOK
Ticari ve işleyişe bakışta özkaynak artışı değil, belediyede müthiş bir verimlilik artışı olduğunu belirten Başkan Mustafa Demir ise, "12 Nisan'da görevi devraldık. 360 milyon küsür lira bekleyen piyasa borcu vardı. Resmi rakamlarda bu borç yok. Nedir o? İş yaptırılmış, faturası kesilmiş mali hizmetlerde bekleyen. Buna dikkatinizi çekiyorum. Biz, görevi devraldıktan sonra hiçbir faaliyet yapmasak olur muydu? Nasıl olsa borcumuz var ya. 3.3 katrilyon borçla belediyeyi devraldık. Şu anda her şeye rağmen 3 milyarın altında borç var. 160 milyon dolar borcu olan bir belediyeyiz. Kasamızda da ciddi bir para var. Boşa bekleyen bir para değil. Hepsinin yeri hazır" ifadelerini kullandı.

BÜYÜKŞEHİR SINIFTA KALDI
Samsun Büyükşehir'in pandemi sürecinde yaptığı çalışmaları da eleştiren Tekcan, "Sosyal belediyecilik adına pandemi sürecinde Samsun Büyükşehir Belediyesi sınıfta kaldı. Sosyal amaçla harcan bütçe 18 milyon 053 bin 687 TL. Bu da genel bütçenin yüzde 1.9'una denk geliyor. Harcanan bu bütçe 2019 yılı ile aynıdır. Halbuki pandemi sürecinde bu bütçenin en 20 kat artması gerekiyordu. Kahvecileriler, büfeciler, müzisyenler, paket servis yapmayan lokantalar, yaşlı, engellii fakiri fukara belediyeyi zor süreçte yanlarında bulamamıştır" diye konuştu.

Yorumlar (1)
Vatandaş 6 ay önce
Suya zam okuma bedeline zam herşeye zam ama kasada para yok çakılmış bir çivi yok borç çok ödenen yok daire başkanına verilen hediyeler çok odasındaki kasadan çıkanlar hayır paraları çok ama görevinden alınan yok bu ne garip iştir anlamadım ...