Samsun Baro Başkanı Pınar Gürsel Yıldıran'dan eleştiri: Zarar veriyor

Samsun Baro Başkanı Pınar Gürsel Yıldıran, ihtiyaç dışında hukuk fakültesi açılmasını eleştirdi. Yıldıran, her platformda, kontrolsüzce açılan hukuk fakültelerinin mesleğe ve ülkenin adalet hizmetindeki kaliteye zarar verdiğini savundu.

Samsun 05.04.2021, 17:39
416
Samsun Baro Başkanı Pınar Gürsel Yıldıran'dan eleştiri: Zarar veriyor

Samsun Baro Başkanı Pınar Gürsel Yıldıran'dan eleştiri: Zarar veriyor Samsun Baro Başkanı Pınar Gürsel Yıldıran, ihtiyaç dışında hukuk fakültesi açılmasını eleştirdi.

Yıldıran, 5 Nisan Avukatlar Günü dolayısıyla yaptığı yazılı açıklamada, 5 Nisan'ın hukukun üstünlüğü ve bağımsız savunma idealine bir ömür veren avukatların mesleki sorunlarını gündeme getirebilmelerine vesile olduğunu vurguladı.

Bir önceki 5 Nisan'da dile getirdikleri sorunların büyük ölçüde halen gündemlerinde olduğunu, çözüm beklediklerini ifade eden Yıldıran, her platformda, kontrolsüzce açılan hukuk fakültelerinin mesleğe ve ülkenin adalet hizmetindeki kaliteye zarar verdiğini savundu.

Geçen yıl 5 Nisan'dan bu yana hiçbir ihtiyaç olmadığı halde yeni hukuk fakültelerinin kurulduğunu belirten Yıldıran, "Yüz doksan bininci sıralamadaki öğrencinin hukuk fakültelerine kabul edilişine karşı açtığımız davada, Mahkeme ne yazık ki 'Samsun Barosu'nun bu davayı açmakta hukuki menfaatinin olmadığına' karar verdi. Oysaki hukuk fakültesindeki eğitim hayatında bir profesörden ders dinleyememiş bu öğrencileri staj merkezimizde eğitmeye çalışan bizler idik. Oysa ki asgari ücretin altında bir kazanç ile meslek yaşamına başlayan genç meslektaşımız bizim üyemiz idi." ifadelerine yer verdi.

Baro Başkanı Pınar Gürsel Yıldıran, "Yaptığımız temyiz üzerine dava açma ehliyetimizin olduğuna karar verilse de, davayı neticede esastan reddeden mahkeme, her ilde, her ilçede bir hukuk fakültesi açılmasına 'dur' diyemedi." değerlendirmesinde bulundu.

Toplumda giderek büyüyen şiddet sarmalından avukatların da nasibini aldığına işaret eden Yıldıran, şunları kaydetti:

"Hemen hemen her gün bir avukat sözlü, fiili ya da silahlı saldırıya uğruyor. Samsun Barosu her zaman, amasız, fakatsız her türlü şiddetin karşısında durdu. Samsun Barosu avukatları olarak bizler de yargı makamlarından ve tüm yurttaşlardan, avukata yönelen her türlü şiddetin, amasız, fakatsız karşısında olmasını bekliyoruz. Cübbelerimizin altında çocuğa, kadına, tüm canlılara yönelen şiddet ile mücadele var. Doğa katliamları ile mücadele var, vatandaşlarımızın adil yargılanmaları için verdiğimiz mücadelemiz var. Kim adil yargılanma ihtiyacı içinde olursa bu cübbeleri onurla taşıyan avukatlar onun yanında olacaklar."

Yorumlar (0)